Korkedvezményes nyugdíj ebben az esetben járhat: jogosító időtől a feltételekig

A korkedvezményes nyugdíj igénylése többféle okból történhetett. Lényege, hogy a munkavállaló a nyugdíjkorhatár betöltése előtt nyugdíjba vonulhatott, ha bizonyos feltételek teljesültek. A lehetőség 2011. december 31-ével megszűnt, ám ma is vannak olyan ellátások, amelyek részben képesek ezt kiváltani. Mutatjuk, mi közelít leginkább a korkedvezményes nyugdíjhoz.
2012 előtt többféle okból, jogcímen lehetett a nyugdíjkorhatár előtt nyugdíjba menni. Ilyen volt pl. a hosszú szolgálati idő alapján előrehozott öregségi nyugdíj vagy a hivatásos szolgálati jogviszony alapján a szolgálati nyugdíj. Ezeket az ellátásokat azután 2012-től korhatár előtti ellátásként kapták tovább az érintettek, amíg el nem érték a nyugdíj korhatárt. Általában olyan munkakörök után járt, amelyek fokozottan veszélyeztették az egészséget (pl. bányászat, kohászat, vegyipar, repülés, katonai szolgálat, rendvédelem).
A 2011 végéig megszerzett korkedvezmények továbbra is figyelembe vehetők a nyugdíjszámításnál, de új jogosultságot már nem lehet szerezni. Az egészségre ártalmas munkaköröket végzők azóta másfajta ellátásban részesülhetnek például egészségkárosodás alapján megállapított rokkantsági ellátással-, korkedvezmény azonban nincs.
Milyen ellátások válthatják ki a megszűnt korkedvezményes nyugdíjat?
Vagy másként megfogalmazva, a mai Magyarországon csakis így lehet korábban nyugdíjba vonulni:
Nők 40
A nők kedvezményes nyugdíját 2011. január 1-jétől vezették be. Azok a nők jogosultak rá, akik legalább 40 év jogosultsági időt szereztek, ebből minimum 32 évet tényleges munkaviszonyban, amihez jön még 8 évnyi másféle jellegű jogosultsági idő. Utóbbi lehet pl. a gyermeknevelés idején folyósított pénzbeli ellátás, illetve a súlyosan fogyatékos vér szerinti, vagy örökbefogadott gyermek után kapott ápolási díj is.
A kettős időfeltétel teljesülése napját követően a nyugdíjkorhatár betöltéséig bármikor igényelhető a Nők 40. Ez azt jelenti, hogy az elegendő jogosító idővel rendelkező hölgyek akár 60-62 éves korukban is hátrahagyhatják a munkát, és kérhetik a nyugdíj megállapítását. Farkas András nyugdíjszakértő egyik hírlevelében így fogalmazta meg, miért olyan egyedi ez az ellátás:
A magyar nyugdíjrendszerben ez az egyetlen nyugdíj, amelyet a korhatár betöltése előtt igénybe lehet venni. De nem ettől válik hungarikummá, hanem amiatt, hogy a kedvezményes nyugdíj összegét nem kell csökkenteni a nyugdíjkorhatár betöltése előtti igénybevétel miatt.
Ez élesen eltér a nemzetközi gyakorlattól, ahol az idő előtti nyugdíjat rendszerint büntető levonás (málusz) terheli, jellemzően évente 5%-kal csökkentve a nyugdíjat, hogy biztosítsák a rendszer pénzügyi egyensúlyát és az egyéni befizetések arányosságát. A nyugdíjszakértő kiemelte: a magyar rendszerben egy nő akár 25%-kal több nyugdíjat is kaphat élete során, mint egy férfi. Lényeges szempont még, hogy míg papíron a korhatár egységesen 65 év, a nők jellemzően 62 éves koruk körül vonulnak nyugdíjba.
Korkedvezményes nyugdíj igénylése helyett
Rokkantsági ellátás: Az ellátás annak jár, akinek az egészségi állapota a komplex minősítés alapján 50% alatti, és nem képes tartósan munkát végezni. A korábban egészségkárosító munkát végzők egy része ezen az úton jogosult ellátásra. Nem nyugdíj, hanem pénzbeli szociális ellátás, de jövedelempótló szerepe van.
Az összeg függ az előző jövedelemtől, az egészségi állapottól és a minősítési kategóriától (B1, B2, C1, C2, D, E).
Szolgálati járandóság: Egyes volt hivatásos szolgálati jogviszonyban állók (rendőrök, katonák, tűzoltók), akik 2012 előtt szerzett szolgálati idő alapján jogot szereztek korkedvezményes nyugdíjra. Ez nem „nyugdíj”, hanem egy járandóság, amelyet a nyugdíjkorhatár eléréséig folyósítanak. Összege a korábban megállapított nyugdíjhoz igazodik, de nem nyugdíjként, hanem szociális juttatásként kezelik (adó- és járulékalany lehet).
Kérdése van? forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink ingyen és 2 napon belül válaszolnak!
Megváltozott munkaképességű személyek ellátása: Ebben benne van a rehabilitációs ellátás és a rokkantsági ellátás is. Az egészségi állapot, rehabilitálhatóság és korábbi biztosítási idő alapján dől el, hogy ki melyikre jogosult. A korábban nehéz fizikai vagy ártalmas munkát végzőknél gyakori, hogy ezekhez az ellátásokhoz jutnak hozzá, ha a munkavégzés lehetetlenné vált.