A Lippai Balázs esélyegyenlőségi ösztöndíjra azok a hátrányos helyzetű, nappali tagozaton tanuló hallgatók pályázhatnak, akik a 2024/2025-ös tanév első félévében felvették a honvédelmi ismeretek tantárgyat. Néhány napon belül lejár a jelentkezési határidő, és mivel a pályázathoz igazolásokat, egyéb dokumentumokat is csatolni kell, érdemes minél hamarabb nekiállni a papírmunkának. A Lippai Balázs ösztöndíj havi plusz 32.000 forintot jelent, a sikeres pályázó ezt 5 hónapig kaphatja. Mutatjuk, mi kell hozzá.
Nemrégiben, október 25-én került fel a honvedelem.hu-ra a felhívás, ami szerint újra lehet pályázni a Lippai Balázs ösztöndíjra. A határidő most már szűkös: legkésőbb november 4-én fel kell adni a pályázati adatlapot és a kért dokumentumokat. Ezek beszerzésére legfeljebb 2 napjuk van a hallgatóknak, pályázataikat legkésőbb hétfőn adhatják fel postán.
A Lippai Balázs ösztöndíj a hátrányos helyzetű hallgatókat segíti
A felhívás szerint az ösztöndíjra azon nappali tagozaton felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók pályázhatnak, akik felsőoktatásban felvették a honvédelmi ismeretek tantárgyat a 2024/2025-ös tanulmányi év első félévében. Az ösztöndíjat 3,00 feletti tanulmányi eredményt elérő hallgató nyerheti el legfeljebb egy tanulmányi félévre (5 hónap). Ha az ösztöndíjat elnyerő tanulói jogviszonya megszűnik, vagy a tanulmányi feltételeknek nem tesz eleget, az ösztöndíjra való jogosultság megszűnik.
Az ösztöndíj havi összege 32.016 forint (a minimálbér 12%-a). Nyertes pályázat esetén ezt csakis a hallgató saját nevére szóló bankszámlára utalhatják, más kifizetésre nincs lehetőség.
Beszerzendő, csatolandó dokumentumok
A legfontosabb a pályázati adatlap. Ezt innen lehet letölteni. Ezt kell hiánytalanul, olvashatóan kitölteni, működő e-mail-cím és telefonszám megadásával. Továbbiak:
- Honvédelmi alapismeretek tantárgy felvételét igazoló dokumentum (tanulmányi rendszerből kinyomtatott dokumentum a felsőoktatási intézmény által lepecsételve, aláírva)
- Tanulmányi átlageredményt igazoló bizonyítvány, index hitelesített másolata (oktatási
intézmény által lepecsételt és aláírt); - Hátrányos helyzetet igazoló dokumentum vagy annak hivatalos másolata.
A hátrányos, vagy halmozottan hátrányos helyzet fennállását a lakóhely szerinti település jegyzője állapítja meg, az erről szóló igazolást is ő állítja ki.
Mi számít hátrányos helyzetnek?
A Lippai Balázs esélyegyenlőségi ösztöndíjra csak hátrányos, vagy halmozottan hátrányos helyzetű hallgatók pályázhatnak eredményesen. Más igazolás (különösen árva ellátásról szóló, vagy rendszeres gyermekvédelmi kedvezményről szóló) nem fogadható el, mivel ezek jogosultsági feltételei eltérőek.
Hátrányos helyzetű az a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek és
nagykorúvá vált gyermek, aki esetében az alábbi körülmények közül egy fennáll:
- A szülő vagy a családbafogadó gyám alacsony iskolai végzettsége. (Ha a gyermeket együtt nevelő mindkét szülőről, a gyermeket egyedül nevelő szülőről vagy a családbafogadó gyámról – önkéntes nyilatkozata alapján – megállapítható, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésekor legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik.)
- A szülő vagy a családbafogadó gyám alacsony foglalkoztatottsága. (Ha a szülők bármelyikéről vagy a családbafogadó gyámról megállapítható, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésekor aktív korúak ellátására jogosult vagy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésének időpontját megelőző 16 hónapon belül legalább 12 hónapig álláskeresőként nyilvántartott személy.
- A gyermek elégtelen lakókörnyezete, illetve lakáskörülményei. (Ha a gyermek
szegregátumnak nyilvánított lakókörnyezetben vagy félkomfortos, komfort nélküli vagy szükséglakásban, illetve olyan lakáskörülmények között él, ahol korlátozottan biztosítottak az egészséges fejlődéséhez szükséges feltételek.)
Halmozottan hátrányos helyzetű
- az a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek és nagykorúvá vált gyermek, akinek az esetében a fentebbi bekezdés 1-3. pontjai közül legalább kettő
fennáll, - a nevelésbe vett gyermek,
- az utógondozói ellátásban részesülő és tanulói vagy hallgatói jogviszonyban álló fiatal felnőtt.
Pályázat benyújtása
A pályázatok benyújtási határideje 2024. november 4. Arra külön felhívták a figyelmet, hogy csak azokat a pályázatok bírálják el, amelyeken a postai bélyegző legkésőbbi dátuma november 4.
A pályázat beküldési címe: Honvédelmi Minisztérium Honvédelmi Nevelési Főosztály,
1885 Budapest, Pf. 25. A borítékon fel kell tüntetni: „Lippai Balázs ösztöndíj”.