Álláskeresési járadék (korábbi és ismertebb nevén a munkanélküli segély) az, amikor az álláskereső munkavállaló vagy vállalkozó volt, de valamiért munkanélküli lett, az állam ezért támogatást nyújt számára. A törvényben megfogalmazottak szerint, minden magyarországi állampolgárnak, aki munkát keres, ellátás jár. Igaz, jelenleg csak 3 hónapig. (A mostani ellenzéknek az a terve, hogy ezt 9 hónapra hosszabbítja meg, ha áprilisban megnyeri a válaztást.) Ennek egyik feltétele többek között, hogy az álláskereső az elmúlt három év során összesen legalább 12 hónap munkaviszonnyal, vagyis járulékfizetési időszakkal rendelkezzen.
Ezen kívül van még a nyugdíj előtti álláskeresési segély. Ezt kifejezetten a nyugdíj előtt állók kérvényezhetik, megkönnyítendő a nyugdíjkorhatár betöltéséig, tartó átmeneti időszakot.
Az ellátást azok kaphatják meg,
- akiknek a kérelem benyújtásának időpontjától számítva még maximum ötévnyi szolgálati időt kell teljesíteniük az öregségi nyugdíj korhatár betöltéséig,
- aki legalább 45 napig álláskeresési járadékban részesült és a járadék folyósítási időtartamát kimerítette,
- aki nem részesül korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban vagy átmeneti bányászjáradékban,
- aki rendelkezik a nyugdíjazáshoz szükséges járulékfizetési időszakkal (normál esetben 15 év).
Ez az ellátási forma, az öregségi nyugdíj vagy a megváltozott munkaképességű személyek ellátására jogosultság megszerzéséig folyósítható. A segély összegét a kérelem benyújtásának időpontjában hatályos kötelező legkisebb munkabér 40%-ának (2022-ben 80.000 Ft) alapulvételével kell megállapítani. A nyugdíj előtti álláskeresési segélyben részesülő vállalhat munkát. Az álláskeresési járadékkal ellentétben az e tevékenységből származó jövedelem nincs hatással a segély folyósítására.