Már megint a munkásokat csuklóztatja a kormány: szigorodnak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai

Július 1-től változtak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai, amelyek az alkalmi munkát és idénymunkát vállalókat hozzák hátrányos helyzetbe. Eddig a munkáltató feladata volt a szabályok betartása és betartatása, júliustól viszont a dolgozókra hárul plusz teher, sőt kevesebb lesz a munkájuk, így pedig a pénzük. Cikkünkben tisztázzuk, mik a jelenlegi szabályok, hány napot dolgozhat az alkalmi munkavállaló és az idénymunkás.
Akár a kereskedelmet, akár a mezőgazdaságot, turizmust, vagy éppen a vendéglátást nézzük, vannak olyan időszakok, amikor több emberre van szükség. Ilyenkor a munkáltató dönti el, hogyan foglalkoztatja a dolgozókat: az egyik megoldás, ha határozott időre szerződést kötnek; a másik, ami ennél előnyösebb, az egyszerűsített foglalkoztatás.
Ez év január elsejétől változott az egyszerűsített foglalkoztatásban a napi közteher mértéke. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy változott a napi bejelentés összege 2025 elejétől, így ez különösen a mezőgazdasági munkások és a turisztikai idénymunkások bérét érinti. Ugyanez igaz az alkalmi munkát végzőkre is. Arról, hogy mi az egyszerűsített foglalkoztatás, erről a cikkünkben írtunk:
Hány napot dolgozhat az alkalmi munkavállaló?
Eddig az volt a gyakorlat, hogy egy munkavállaló évente legfeljebb 120 napot dolgozhatott ugyanannál a munkáltatónál alkalmi vagy idénymunkásként. Ha valaki több különböző munkaadónál vállalt ilyen munkát, mindenhol külön-külön számított a 120 napos korlát, így akár ennél többet is dolgozhatott egy évben. Az új szabályozás viszont a munkavállalót helyezi a középpontba: mostantól a 120 napos határ az összes egyszerűsített foglalkoztatásra együtt vonatkozik, függetlenül attól, hány munkáltatónál dolgozik valaki.
Ez jelentős szigorítás. Júliustól tehát a munkavállalók kevesebb napot dolgozhatnak ilyen formában, és így kevesebb jövedelemhez is juthatnak. Aki eddig idény jelleggel vagy kiegészítő munkaként több helyen vállalt munkát, az igencsak meg fogja érezni a zsebén, hogy változtak a szabályok.

Miért hátrányos, ami most történik?
Az egyszerűsített foglalkoztatásnak korábban egyik nagy előnye volt, hogy rugalmasan lehetett váltogatni a munkaadókat, így a dolgozók akár egész évben, több helyen is vállalhattak alkalmi vagy idénymunkát, ezzel kiegészítve jövedelmüket. Az új szabály viszont ezt a lehetőséget eltörli, hiszen a munkavállalók legfeljebb 120 napot dolgozhatnak összesen.
Kérdése van az alkalmi munkáról? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül válaszolnak!
Tegyük hozzá, a változás a munkáltatók helyzetét is nehezíti. A vállalkozásoknak bonyolultabb lesz az idényjellegű munkákat megszervezni, hiszen kisebb lesz a rendelkezésre álló munkaerő mennyisége. A különböző szektorokban – legyen az mezőgazdaság, turizmus vagy építőipar – a munkaerőhiány így még inkább érezhetővé válik.
Ráadásul a szabályváltozás egyértelműen a munkavállalókat helyezi plusz terhelés alá. Ők lesznek azok, akiknek figyelniük kell arra, hogy az összes alkalmi vagy idénymunkájuk napjai ne haladják meg a 120 napot. Ez gyakorlatilag több adminisztrációt, nagyobb odafigyelést jelent, miközben a fizikai munka súlya nem csökken.