Az enyhe tél és a korai tavasz miatt már bőven benne vagyunk a kullancsszezonban, ráadásul újabb fajok is megjelentek hazánkban. Hogyan védekezzünk a kullancsok ellen? Cikkünkben leírjuk, mire érdemes odafigyelni.
Jövevények: bemutatjuk a Hyalomma kullancsokat
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont szerint idén idén is hamarabb jött a tavasz, emiatt a szokásosnál előbb kell számítani a kullancsok megjelenésére, köztük a Magyarországon újnak számító Hyalomma kullancsra is. Ezek a kullancsok tőlünk délebbre őshonosak, de a vándormadarak segítségével könnyen terjednek északabbra. Miért fontos, hogy azonosítsuk a vérszívókat? Mert a Hyalomma kullancsok képesek számos kórokozó, például a krími-kongói vérzéses láz vírusának terjesztésére, amely akár 30 százalékos halálozási aránnyal is járhat. (Hazánkban az elmúlt három év során összesen 14 egyedet sikerült begyűjteni a Kullancsfigyelő programnak köszönhetően.)
Mit érdemes tudni róluk? A Hyalommák nagyobbak és gyorsabbak a hazai fajoknál, sötét, egyszínű pajzs jellemző rájuk, lábaik pedig látványosan csíkosak. Mindez szabad szemmel is látható.
Tavaly a Balaton nyugati térségében afrikai kullancsokat is találtak: a foltos nádiposzáta és a barkóscinege egyedein a Hyalomma rufipes faj összesen tíz, még nem kifejlett példányát azonosították. A Hyalomma csoportba tartozó kullancsok szaporodni képes helyi populációja sem Magyarországon, sem Európában nem volt ismert. Legalábbis tavalyig, ugyanis a felfedezett populáció már ezt is tudja.
Hogyan védekezzünk a kullancsok ellen?
Először is, nézzük meg mi alapján lehet felismerni az egyedeket. Ez segíthet abban, hogy megkülönböztessük más fajoktól.
Hogyan lehet felismerni?
A Kullancsfigyelő ezt írja: a többi hazai kullancsfajhoz képest a leglátványosabb különbség a lábak erőteljes sávozottsága. Ezen kívül a Hyalomma fajoknál jellemző a háti rész aljának barázdáltsága. Ovális formájúak, nagyjából a hátuk közepénél a legszélesebbek. Méretük nemtől függően eltér, a nőstények átlagosan 5,5-6,5 mm, a hímek 3,8-5,6 mm hosszúak, ezzel a hazánkban előforduló kullancsokhoz képest kifejezetten nagynak számítanak.
Tehát összefoglalva:
- lábak látványos, világos, gyűrűszerű sávozottsága
- háti szegélyen apró, hosszanti barázdák vannak
- vérszívás előtt ovális a formájuk, hátuk közepénél a legszélesebbek
Hogyan tartsuk távol?
Tavasztól egészen őszig vigyáznunk kell és fokozottan kell figyelnünk magunkra. Ha tehetjük, inkább kerüljük a magasabb aljnövényzetet, a gazt és a bozótos részeket, hiszen ezek mind jó rejtekhelyek lehetnek a kullancsok számára. Persze nem kell lemondani a kert rendberakásáról vagy egy jó kirándulásról. Ilyenkor igyekezzünk olyan öltözéket választani, ami jól takar, és alaposan ellenőrizzük le testrészeinket, hajlatainkat minden, kis részt, ahol megbújhat az állat. Ez a legfontosabb lépés. Ha találunk is kullancsot, könnyedén eltávolíthatjuk csipesz segítségével.