Mi az a PCOS és hogyan kezelhető? Erről minden nőnek tudnia kell

A PCOS egy komplex női betegség, amely tüneteiben nőgyógyászati problémákat és meddőséget okoz, kiváltó oka pedig egy belgyógyászati-endokrinológiai probléma. A betegségre jellemző, hogy a tünetek nem egyik pillanatról a másikra, hanem hosszú időn át alakulnak ki. Akár már serdülőkorban is megjelenhetnek, viszont nem minden érintettnél ugyanazok a tünetek jelentkeznek. Mi az a PCOS és mikor gyanakodhatunk, hogy minket is érint ez a betegség?

Mi az a PCOS?

A betegség elnevezése, a policisztás ovárium szindróma csupán a petefészekre utal, de a háttérben álló anyagcsere betegség számos tünetet okoz az érintett nőknél. A betegség hátterében az inzulin iránti érzékenység csökkenése áll, a kialakult inzulinrezisztencia hatással van a hormontermelésre, amely által a petefészek férfi hormon termelése fokozódik. Az inzulinérzékenység következtében fellépő fokozott férfi hormon termelés gátolhatja az érett petesejtek kiszabadulását, amely jellegzetes képet mutat (gyöngyfűzérszerűen sorakozó petesejtek és ciszták) a petefészken- innen a betegség neve is.

Emellett azonban számos tünetet okoz ez a női szerveket érintő anyagcsere betegség, amely kialakulása már gyermekkorban elkezdődik, tüneteket azonban csak a pubertáskortól kezdve okoz.

Mik a PCOS tünetei?

  • rendszertelen vagy kimaradó menstruáció és peteérés
  • teherbeesési nehézség
  • sok apró ciszta a petefészekben
  • aknés, pattanásos, zsíros bőr
  • szürkésbarna foltok főként  a nyakon, hónalj környékén
  • emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
  • megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus)
  • hajhullás, férfias jellegű kopaszodás

Fontos tudni, hogy nem minden tünet van egyszerre jelen, van aki egy-két tünetet észlel magán, mások az összeset. Honnan lehet mégis tudni, hogy valaki érintett-e a PCOS betegségben? 

Az alábbi három tünet közül legalább kettő jelen van:

  • a peteérés és tüszőrepedés időleges elmaradása, vagy végleges megszűnése
  • androgén (férfihormon) túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei
  • ultrahanggal igazolt PCOS

A diagnózist minden esetben szakorvos állítja fel, de ha a fenti tüneteket észleljük magunkon, feltétlenül forduljunk orvoshoz.

A PCOS kezelése

A PCOS kezelésében a legfontosabb az étkezés rendbe tétele és a rendszeres testmozgás beiktatása. Szükség lehet gyógyszerre is az inzulinrezisztencia és a hormonegyensúly kezeléséhez. 

A PCOS esetén alkalmazandó diéta hasonló a cukorbetegek diétájához, legfontosabb eleme, hogy alacsony glikémiás indexű ételeket fogyasszunk. Ehhez személyre szabott, egyéni diéta összeállítása szükséges endokrinológus és dietetikus szakember segítségével.

A rendszeres testmozgás szintén elengedhetetlen a PCOS betegség tüneteinek kezelésében, ám egyáltalán nem mindegy, hogy milyen mozgásformát választunk. A leghatásosabb, ha kardio és erősítő edzést is végzünk, ez a két mozgásforma jól kiegészíti egymást ilyen betegség esetén. Sajnos például csak a futás vagy csak a súlyzós edzés nem hoz eredményt, mindkettőt rendszeresíteni kell az életünkben.

Extra tipp: Aviva torna és étrendkiegészítők

Az Aviva torna egy speciális hormontorna, amely egyébként könnyen megtanulható és elvégezhető gyakorlatokból áll. Ez a torna kifejezetten az alhasi szerveket, a medence környékét edzi és serkenti, amellye segíti a hormonrendszer egészséges működését. Alkalmazható teherbeesési nehézségek, ciszták, miómák, menstruációs problémák esetén és a peteérés serkentésére is.

A kifejezetten a női szervekre ható torna mellett bizonyos étrendkiegészítőknek és vitaminoknak is nagy szerepe van a PCOS kezelésében: 

  • A myo-inozitol segíti a sejtek inzulinfelismerő képességét, amelynek következtében a vércukorszint normalizálódik és mindez hozzájárul a hormonműködés egyensúlyának beállításához. 
  • A d-vitamin fontos szerepet játszik a nemi hormonok szabályozásában, így elengedhetetlen a PCOS kezelésében. 
  • A cink szintén hatásos nyomelem PCOS betegség esetén, számtalan jó hatásáról itt írtunk részletesen.
  • A magnéziumpótlás javítja az inzulinrezisztenciát és csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, ezért az egyik legfontosabb ásványi anyag PCOS betegség esetén.
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...

Furcsa hangokat ad a mosógép? A szöszszűrő tisztítása lépésről lépésre (és lehet, hogy megúszod a szerelőt)

Zúg, kerreg, nem centrifugál rendesen, vagy csak simán büdös a mosógép? Mielőtt szerelőt hívnál a furcsa hangok miatt, van egy dolog, amit érdemes átnézned.

Azonnal fogadnak a szakrendelésen, nem kell időpont: ezt a papírt vidd magaddal

Nem mindenki kérhet vagy kaphat ilyet: a soron kívüli vizsgálat lehetőségéről kizárólag az orvos dönthet.

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket. Egy biztos: nem éri meg a gyorshajtás.

Kinek jár a havi 1890 forintos országbérlet? Mutatjuk a részleteket

A rendszer nem tökéletes, de jelenleg ez a legkedvezőbb lehetőség.

A húsvéti locsolás nem arról szól, hogy mehet minden, ami belefér

Az aligha lehet lazítás, ha valaki nem emlékszik az este számos jelenetére.