Fázékonyság, légszomj, alvászavar – Honnan tudom, hogy változókorban vagyok?

Mik lehetnek a menopauza kezdeti jelei és hogyan lehet megkülönböztetni, hogy valaki már a menopauza küszöbén áll vagy egyéb, a hormonális rendszert érintő betegségtől szenved. A tünetekben lehet átfedés, ezért is hasznos részletesen megismerni a test jelzéseit, amelyek alapján az is eldönthető, hogy mikor érdemes orvoshoz fordulni. Körüljártuk azt is, hogy TB alapon milyen segítséget kaphatnak a nők a menopauza során.
Mikortól lehet menopauzáról beszélni?
A menopauzát megelőzi a perimenopauza, amely az az időszak, amikor a petefészek hormontermelése ingadozni kezd. Ennek olyan jelei vannak, mint a ciklus rendszertelenné válása, a hőhullám, hangulatingadozás és alvászavar megjelenése. Évekig is eltarthat ez az állapot, míg végül beáll a rendes menopauza, amely az orvosi definíció szerint akkor állapítható meg, ha 12 egymást követő hónapig kimarad a menstruáció. Ilyenkor természetesen vizsgálni kell, hogy nincs-e más oka a vérzéskimaradásnak, pl. terhesség, hormonkezelés vagy műtét.
Posztmenopauzáról pedig már a menopauzát követően beszélhetünk, ekkor már egyes tünetek enyhülhetnek, de hosszú távú egészségi kockázatok előtérbe kerülnek az alacsony ösztrogénszint miatt. Ilyen a sokakat érintő csontritkulás és a szív-és érrendszeri betegségek rizikója.
A menopauza kezdeti jelei
Leggyakrabban az első jel, amely felhívja a figyelmet a menopauzára, az a menstruációs ciklus hosszának megváltozása. Ha a megszokott ciklushossztól legalább 7 nappal eltérően kezd ingadozni a menstruáció, akkor lehet gyanakodni.
A menstruációs ciklus rendszertelenné válása ugyan beszédes jel, de emellett az alábbi tünetek is a menopauza kezdeti jelei közé tartoznak:
- mellfeszülés, mellfájdalom
- éjszakai izzadás
- fáradtság
- energiahiány
- libidóhiány
- szorongás
- depresszió
- ingerlékenység
- hangulatváltozások
- hőhullámok
A feledékenység, a húgyúti panaszok és ízületi problémák is jelezhetnek
A fentiek mellett jellemző az alvászavar kialakulása, itt megjelenhet egy állandó fáradtságérzet. Emellett gyakori a lehangoltság és egy ún. “agyköd” érzés, ami feledékenységhez, szétszórtsághoz vezet.
Megváltozik a szexuális élet, amely leggyakrabban a hormonváltozások miatti libidóhiányra, hüvelyszárazságra vezethető vissza, de gyakori húgyúti panaszokat is okozhat a menopauza, például folyamatos vizelési ingert.
Normális lehet egy állandó elégedetlenség érzés, amikor az érintett nem érzi jól magát a bőrében, ami egyébként összefügg az egyéb olyan tünetekkel, mint a testsúly- és testforma-változás, a bőr- és hajszárazság, illetve ízületi és izom merevség, fájdalom is felléphet ilyenkor.
Kell ilyenkor orvoshoz fordulni?
Mindenképpen érdemes felkeresni a nőgyógyászt, főleg, ha a tünetek már 40 éves kor körül megjelennek. Ez utalhat egyéb hormonális betegségekre is, így az a legbiztosabb, ha kivizsgáltatjuk és az eredmények alapján kapunk személyre szabott kezelést.
Az is lehet, hogy elegendő egy életmód váltás, ami rendszeres testmozgást és diétát jelent a legtöbb esetben, de bizonyos tünetek esetén szükség lehet hormonpótlásra is. Ehhez pedig elengedhetetlen vérvétel, illetve nőgyógyásszal és endokrinológussal történő konzultáció.
A hormonok állapotát feltérképező vérvételt az endokrinológiai szakrendelésen végzik, ahova a háziorvostól kell kérni beutalót.
Hogyan vészeljük át ezt az időszakot?
Nem ciki segítséget kérni és beszélni a tünetekről vagy, hogy éppen nem érezzük jól magunkat. A facebookon több női csoport is található, ahol bizalommal meg lehet osztani a tapasztalatokat egymással, hiszen mindenki ugyanabban a cipőben jár.
Az étrendi változtatások sokat tehetnek azért, hogy sokkal jobb legyen a közérzetünk. “Sokféle diéta létezik, de a tanulmányok kimutatták, hogy a mediterrán étrend képes leginkább támogatni a nők egészségét. Az ilyen étrenden élő nőknél sokkal kisebb a kognitív hanyatlás, a depresszió, a szívbetegségek, a stroke és a rák kockázata, és kevesebben tapasztalják a menopauzához kapcsolódó kellemetlenségeket (pl. hőhullámokat) is.
Ami érdekes ebben az étrendben, hogy meglehetősen gazdag olyan élelmiszerekben, amelyek ösztrogéneket tartalmaznak fitoösztrogének vagy növényi ösztrogének formájában, azaz amelyek gyakorlatilag ösztrogénként viselkednek a szervezetünkben.”- javasolja Dr. Varga Zsuzsanna.
A stressz csökkentése is nagyon fontos, mert a kortizol, mint fő stresszhormon erős kölcsönhatásban termelődik az ösztrogénekkel. Ha a kortizol szintje emelkedik, az ösztrogén szintje csökken- ez is hatással van a hormonrendszerre és a menopauza tüneteire.
A Nőgyógyászati Központ ajánlása szerint a menopauza tüneteit nagyban tudja enyhíteni a testmozgás, például az erősítő edzések hasznosak a csontritkulás lassítása szempontjából. A kardió, azaz a pulzusszám növelő edzések könnyítik a fogyást és jó szolgálatot tesznek a szív-és érrendszeri betegségek megelőzésében. A stressz csökkentéséhez pedig a jóga a tökéletes választás. Mindhárom mozgásformára találhatók ingyenes videók és gyakorlatsorok az interneten.
További kérdések merültek fel benned? Keresd bizalommal Ügyfélszolgálatunkat!
Menopauza központok TB-alapon
Célzott segítség érdekében érdemes kifejezetten menopauza szakrendeléseket felkeresni. Budapesten például a Szent Margit Kórházban, a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban és a Nyírő Gyula Kórházban működik Menopauza Ambulancia. Debrecenben a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában, vagy például Győrben, a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban is működik menopauza szakrendelés.
Erről itt található egy részletes lista, vannak közöttük magánorvosi rendelések is, de megtalálhatók benne az állami kórházak és rendelőintézetek által biztosított TB-alapon -azaz ingyenesen- igénybe vehető menopauza szakrendelések is.