Változik a háziorvosi ügyelet és a betegszállítás: a legfontosabb tudnivalók

Július közepén új rendeletet tett közzé a Belügyminisztérium, amely több ponton módosítja az egészségügyi ellátás szabályait. A háziorvosi ügyeleti rendszer és a betegszállítás is érintett. A módosítás célja elsősorban az, hogy átláthatóbb és szervezettebb legyen az ellátás. Igaz, hogy sok szempontból könnyítenek az adminisztráción, de új terheket is rónak az orvosokra és intézményekre. Hogyan változik a háziorvosi ügyelet? Mutatjuk a tudnivalókat.

A háziorvosi ügyelet szervezését már korábban átvette az Országos Mentőszolgálat (OMSZ), a mostani módosítás ezt a rendszert finomhangolja.

Hogyan változik a háziorvosi ügyelet?

A rendelet alapján úgy tűnik, a háziorvosoknak kevesebb beleszólásuk lesz abba, mikor osztják be őket. A szabályok szerint ha valaki akadályoztatva van, azt legalább egy nappal korábban jeleznie kell. Az OMSZ nemcsak a beosztást intézi, hanem az ügyeleti rendelő felszereltségéért is felelős. Ha valami elromlik vagy hiányzik, köteles azt pótolni, és erről tájékoztatni az ügyeletes orvost. Ez mindenképpen előrelépés!

A díjazás is változik: hétköznap 7000 forintot fizetnek óránként, hétvégén 9000 forintot, ünnepnapokon pedig 13.500-at. A szakorvosi díjak ennél magasabbak, az ápolók óradíja viszont jóval alacsonyabb. A fizetés havonta, utólag történik. Bár ezek az összegek nem tűnnek alacsonynak, sok orvos szerint még mindig nem tükrözik az ügyeleti munka terhelését és felelősségét. Különösen igaz ez a vidéki körzetekben, ahol gyakran egyetlen orvos lát el több falut.

Szigorodnak a betegszállítás szabályai

A betegszállítás esetében több technikai pontosítás is bekerült a rendeletbe. Az egészségügyi intézményeknek és orvosoknak ezentúl részletesebb adminisztratív feladataik lesznek, és pontosan meg kell indokolniuk, miért van szükség szállításra. Mit mond a rendelet?

Minden egyes betegszállítást egy központi informatikai rendszeren keresztül kell elrendelni és nyomon követni. Fontos szabály, hogy a szállítás előtt az orvosnak egyeztetnie kell a fogadó intézménnyel. Ha például egy idős, mozgásképtelen beteget visznek kontrollra, akkor előre meg kell beszélni, hogy mikor fogadják. Intézmények közötti szállítás esetén pedig az átadó és a fogadó orvos neve, telefonszáma és felelőssége is fel kell, hogy kerüljön a dokumentációra.

A betegfogadás szabályait is pontosítják: a kórháznak 10 percen belül gondoskodnia kell a beteg átvételéről, és ha nincs előre egyeztetett időpont, akkor az érkezéstől számított 1 órán belül el kell kezdeni az ellátást. Papíron ez jól néz ki, de a gyakorlatban a túlterhelt intézmények, nem biztos, hogy tartani tudják a határidőket.

Kérdése van? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 2 munkanapon belül válaszolnak.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Locsolási hibák, amik kinyírják a kertet: így élheti túl a gyep a kánikulát

A nyári forróságban is lehet egészséges a fű, ha betartod az alábbi alapszabályokat.

„Miért nem ír már vissza?! Tudom, hogy olvasta” – a rágódás háttere

Sajnos elsősorban a saját gondolataink kötnek bennünket gúzsba.

Nyugdíj szolgálati idő lekérdezése Ügyfélkapu+ nélkül: hogyan és mire figyelj?

A nyugdíj szolgálati idő lekérdezése ügyfélkapu plusz nélkül két módon lehetséges: személyesen az államkincstárnál és postai úton.

Egy ország, két világ: egyre durvábban mélyül a vagyoni egyenlőtlenség

A vagyoni egyenlőtlenség Magyarországon évről évre nő, a gazdasági növekedés csak a leggazdagabbaknak hozott előrelépést.