Jódtabletta sugárzás ellen: elővigyázatosság vagy életveszélyes hülyeség? Ezt mondja a sugárvédelmi szakértő

Jódra a szervezetünknek szüksége van, de nem mindegy, hogy azt milyen mennyiségben fogyasztjuk. Gyakori félreértés, hogy a jódtabletta sugárzás ellen véd. Ez nem teljesen igaz: csak egyféle sugárzó anyag ellen nyújt védelmet, ezért készleteket felhalmozni, hosszú távon jódot szedni nem megoldás. Sőt, kifejezetten káros is lehet – mutatjuk, miért.

2022 tavaszán, nem sokkal azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, az orosz hadsereg elfoglalta a zaporizzsjai atomerőművet, amit aztán néhány hónappal később biztonsági okokból leállítottak. Az erőműnél dúló harcok sokakat megrémítettek – nem ok nélkül -, és a patikákban hirtelen hiánycikk lett a jódtabletta. Nagyjából egy hónapja arról számolt be a sajtó, hogy az atomerőművet az orosz elektromos hálózatra tervezik csatlakoztatni, legalábbis vannak erre utaló jelek. Szakértők szerint ehhez „jelentős problémákat” kellene megoldani, és ha nagy hirtelenjében futnának neki, az rendkívül veszélyes lenne.

Az, hogy erről a jelenlegi kormány hogyan vélekedik, illetve milyen lehetséges forgatókönyvet vázol fel, igazából teljesen lényegtelen. Fontos lenne, hogy tisztán, közérthetően kommunikáljon, rémisztgetés nélkül. Mivel ez eddig nem így történt és a jódtabletta iránt ismét sokan érdeklődnek, nem árt helyretenni, hogy pontosan mivel is jár, ha valaki ezt rendszeresen szedi.

Véd-e a jódtabletta sugárzás ellen?

Ahogy írtuk, a tabletta (pontosabban a kálium-jodid tabletta) nem általános „sugárzás elleni védőszer. Csak egyféle sugárzó anyag ellen nyújt védelmet, a radioaktív jód ellen. Nukleáris katasztrófa során radioaktív anyagok szennyezik a környezetet. Ezek közül a radioaktív anyagok közül az egyik, de nem egyetlen, a jód 131-es tömegszámú izotópja. Ez az izotóp ugyanúgy, mint a nem radioaktív jódizotóp bekerül a szervezetünkbe, amit a pajzsmirigy felvesz és elraktároz.

Tudni kell, hogy a jód nélkülözhetetlen nyomelem a pajzsmirigyhormonok képződéséhez. Ha a szervezet jódot kap időben, akkor a pajzsmirigy „feltöltődik”, és nem vesz fel több radioaktív jódot a környezetből. Így a sugárzó jód nem halmozódik fel, és csökkenti a pajzsmirigyrák kockázatát. Kelet-Európában sokan emlékezhetnek, hogy Csernobil és Fukusima után jódtablettát osztottak. Kevesen tudják viszont, hogy ezek a tabletták körülbelül 100 milligramm kálium-jodidot tartalmaznak, ami ezerszer több, mint a gyógyszertárakban kapható, jódhiányra szánt 100–200 mikrogrammos készítmények. Ez azt jelenti, hogy a kisebb dózisú tablettából ezer darabot kellene bevenni ugyanannyi hatóanyaghoz – mutatott rá korábban a Szabad Európa.

figyelmeztető tábla radioaktivitásra

A jódtabletta pánikszerű szedése felesleges

Sőt akár káros is lehet. Dr. Boersma, a Groningeni Egyetem sugárvédelmi szakértője korábban úgy nyilatkozott az Euronewsnak, kérdéses, mennyire hatékonyak ezek a tabletták egy esetleges nukleáris katasztrófa esetén, hiszen a radioaktív szennyezést nem csak a jód okozza. (Tegyük hozzá, a kálium-jodid tabletta jóddal szennyezett nukleáris eseményeknél kifejezetten hatékony a pajzsmirigy védelmére, viszont csak akkor, ha időben és megfelelő dózisban alkalmazzák.) A belga nukleáris hatóság és a szakértők is hangsúlyozták: jódtablettát csak hatósági utasításra szabad bevenni, a jelenlegi helyzet nem indokolja a használatát.

Maradt még kérdése? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül válaszolnak!

Nukleáris katasztrófa esetén tehát az igazi védelem az evakuálás, óvóhely keresése, védőruha/maszk használata, nem pedig a tabletták felhalmozása vagy folyamatos szedése. Fontos továbbá, hogy a jódbevitel ideje is kritikus: csak a katasztrófa előtt vagy közvetlenül utána használandó, kifejezetten hatósági utasításra.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Mi lesz, ha megszűnik a TAJ-kártya? Leszámolunk a tévhitekkel, ez vár ránk valójában

Akkor most megszűnik a TAJ-kártya, vagy sem? Az olvasók kérdezték, mi válaszoltunk.

600 euróra büntethetnek Horvátországban, ha így sétálsz: 5 dolog, amire figyelj oda

Nem árt tudni, mire figyeljünk Horvátországban, ha nem szeretnénk 600 eurós bírságot fizetni.

Rág, fúr, pusztít: ha felbukkan a cserebogár, lépnünk kell – mutatjuk a leghatékonyabb módszereket

A cserebogár elleni védekezés sajnos nem pusztán nyári elfoglaltság, hanem a kert túlélésének záloga.

Ennyibe kerül ma a kútfúrás: 2025-ös árak, rejtett költségek és buktatók

A klímaváltozás és a vízdíjak folyamatos emelkedése miatt sokan gondolkodnak saját kút fúrásán....

Megszűnt a munkád? Neked is járhat pluszpénz, így ellenőrizheted

Fontos tisztában lenni jogainkkal! Nem minden esetben jár végkielégítés, íme a szabályok!