Nem büntethetik meg az orvost, ha ilyen ajándékot kap: mit adhatunk és mit nem hálánk jeléül?

Természetes, hogy hálásak vagyunk az orvosnak és a nővéreknek, ám nagyon fontos megértenünk, hogy a borítékcsúsztatással nemcsak őket, hanem magunkat is bajba keverhetjük. Mivel fejezhetjük ki köszönetünket, ha nem pénzzel? Milyen ajándékot fogadhat el az orvos? Utánajártunk.

Az egészségügyi szolgálati jogviszony átalakításával 2021. január 1-jétől lépett életbe a hálapénzt ellehetetlenítő törvény. Papíron innentől büntethető az, aki hálapénzt ad, kér vagy fogad el. A kérdés jogi szabályozását a 2012. évi C. törvény (Büntető Törvénykönyv, Btk.) tartalmazza. Ez a vesztegetés bűncselekményét írja le, amely az orvosok esetében is alkalmazandó, mivel ők is hivatalos személynek minősülnek.

Mi számít hivatali vesztegetésnek?

1. Hivatali vesztegetés (Btk. 293. § (1))
Aki egy hivatalos személyt (például orvost) megpróbál befolyásolni azzal, hogy neki vagy egy hozzá közel álló személynek jogtalan előnyt – például pénzt vagy más értéket – ad vagy ígér, akár három év börtönbüntetést is kaphat.

2. Súlyosabb eset (Btk. 293. § (2))
Ha valaki azért ad vagy ígér jogtalan előnyt, hogy a hivatalos személy megszegje a szabályokat, visszaéljen a pozíciójával vagy túllépje a hatáskörét, az már súlyosabb bűncselekmény, és 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

3. Hivatali vesztegetés elfogadása (Btk. 294. § (1))
Ha egy hivatalos személy (például orvos) jogtalan előnyt kér, elfogad, vagy egyetért azzal, hogy valaki más ilyen előnyt kapjon az ő tevékenységével kapcsolatban, akkor 1-től 5 évig terjedő börtönbüntetésre számíthat.

4. Vezető beosztásban elkövetve (Btk. 294. § (2))
Ha ugyanezt a jogsértést egy vezető pozícióban lévő hivatalos személy követi el, akkor még súlyosabb a büntetés: 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.

Ezek a szabályok egyértelművé teszik, hogy az egészségügyi dolgozók semmilyen jogtalan előnyt – pénzt vagy ajándékot – nem kérhetnek és nem fogadhatnak el. A törvény célja a tiszta, befolyásmentes közszolgáltatás, valamint az orvos-beteg közötti bizalom megőrzése.

Nem minden fekete vagy fehér

Ez mind szép és jó, de nem tehetünk úgy, mintha a valóságban is így működne. Ismerjük a magyar egészségügyet: rengeteg szakember hiányzik a rendszerből, azok a dolgozók pedig, akik a egészségügyi szolgálati jogviszony átalakítása után is maradtak, túlterheltek és finoman szólva sem a legjobb körülmények között végzik munkájukat. A fizetésükről nem is beszélve.

A Telex cikke szerint a hálapénz kérdése nem mindig egyértelműen fekete-fehér. A hálapénz jogilag tiltott, de a valóság bonyolultabb: sok beteg továbbra is adna, az orvosok pedig nem mindig tudják visszautasítani. A szankciók szigorúak, még kis összegek is büntethetők, ami súlyos következményekhez vezethet – akár ellátások leállásához is. Fontos azzal is tisztában lenni, hogy az ügyek hátterében nem mindig kapzsiság áll, sokszor inkább megszokás vagy a beteg részéről érkező nyomás. A törvény egyértelmű, az élethelyzetek viszont sokkal árnyaltabbak.

Maradt még kérdése? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül válaszolnak!

Milyen ajándékot fogadhat el az orvos?

2021 előtt a betegek a kezelések után önként adhattak pénzt vagy ajándékot az orvosnak hálából – ezt nevezték hálapénznek. A jogszabályok azonban már akkor is tiltották az előre ígért vagy kért juttatásokat. 2021-től a törvény teljesen megtiltotta a pénz vagy más juttatás elfogadását egészségügyi dolgozótól, akár a kezelés előtt, közben vagy utána.

A jogalkotó két szűk kivételt engedélyezett:

  • Egy egyszeri, kis értékű (a minimálbér 5%-át meg nem haladó) ajándéktárgy adható a kezelés után. Ez kb. 13.000 forintot jelent, ennél nem lehet értékesebb.
  • Tartós kórházi ellátás esetén kéthavonta egyszer adható ilyen ajándék.

Pénzt, utalványt, szolgáltatást, vagy előre ígért juttatást továbbra is tilos adni és elfogadni – ezek büntetőjogi következményekkel járnak.

Jó, de akkor mégis milyen ajándékot fogadhat el az orvos? Fontos, hogy az ajándék ne legyen pénzben kifejezhető előny, ne utaljon semmilyen ellenszolgáltatásra, és az értéke ne haladja meg a 13.340 forintot (2025-ben pontosan ennyi a minimálbér 5%-a). Elfogadható ajándéktárgy lehet pl. egy könyv, egy csomag kávé vagy tea, egy doboz bonbon vagy sütemény.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ne hagyd az állam zsebében! Már csak pár napig lehet az adó 1%-át felajánlani

A civil szervezeteknek minden egyes adóforint számít, éljünk a lehetőséggel!

Szakítás a „még nem” rutinjával: tudod is, meg nem is

A szégyen az, ami közöttünk és a segítségkérés között áll, pedig nem vagyunk...

Ezzel a trükkel a legolcsóbb a kötelező: tízezreket spórolhatsz, teljesen legális

Mik az autónál az üzembentartó jogai tulajdonossal szemben? Mik a kötelezettségei?

Lejárt az EU-s tb-kártyád? Így újítható meg egyszerűen és gyorsan

Ha így csinálod ingyen van a lejárt európai egészségbiztosítási kártya megújítása. Mutatjuk a legegyszerűbb módját.

Hogy hívták Mátyás király fiát? Te hány kérdésre tudod a választ?

Teszteld a tudásod! Hány kérdésre tudod a helyes választ?

Azt hiszed, a bankod hív? Könnyen ellophatják így a pénzedet!

A célpont gyakran az idősebb korosztály. Mutatjuk, hogyan működik a telefonos csalás, és hogyan védekezz ellene!