Így hat a leggyorsabban a gyógyszer: az orvosok nem mondják, pedig ez is számít
Fejfájás, fogfájás, migrén – ezek az „apró” kellemetlenségek képesek teljesen tönkre tenni az ember napját. Nyűgösek, ingerültebbek vagyunk, és türelmetlenül várjuk – munkatársainkkal, családtagjainkkal együtt -, hogy a fájdalomcsillapító végre tegye a dolgát. Vajon mennyi idő alatt hat a gyógyszer? A Johns Hopkins Egyetem kutatói meglepő eredményre jutottak: a testhelyzetünk befolyásolja, milyen gyorsan hatnak a gyógyszerek, ha helytelen pozíciót veszünk fel, az késleltetheti a szervezetben a hatóanyagok lebomlását és felszívódását. Szeretnéd, hogy a fejfájás minél hamarabb enyhüljön? Mutatjuk, mire figyelj.
Az Időkép.hu szerint hétfőn kettősfronti hatás érvényesül, ennek következtében jelentkezhet fejfájás, migrén, fáradékonyság, dekoncentráltság és tompaság. A tompaságra átmenetileg megoldás lehet egy jó kávé, de ha a fejfájás már-már tűrhetetlen, nincs mit tenni, kell az a fájdalomcsillapító. Hogy kinek melyik fajta válik be, az igazán csak az egyéntől függ, ugyanakkor mindenki képest tenni valamit azért, hogy a tabletta gyorsabban hasson.
Mennyi idő alatt hat a gyógyszer?
A Johns Hopking Egyetem kutatói a gyomor anatómiáját és a gyógyszerek feloldódásának mechanikáját vizsgálták, erről szóló tanulmányukat 2022-ben publikálták. A kutatás szerint a nem megfelelő pozíció akár 1 órával is késleltetheti a gyógyszer hatóanyagainak felszívódását. „Nagyon meglepődtünk, hogy a testtartás ilyen nagyhatással volt a tabletták oldódási sebességére” – mondta Rajat Mittal, a tanulmány vezető szerzője. Hozzátette: „Soha nem gondolkodtam azon, hogy jól vagy rosszul veszem-e be a gyógyszereket, de mostantól figyelni fogok erre.”
Miért van ez? Tudni kell, hogy a gyógyszerek többsége addig nem hat, amíg a gyomorból át nem kerül a bélbe. Minél hamarabb éri el a gyomor alsó részét, annál gyorsabban kezd oldódni, és annál hamarabb szívódnak fel a hatóanyagok a nyombélben, a vékonybél első részében. Hogyan tudjuk ezt elősegíteni? A megfelelő testartással.
Fekve, ülve, állva? Ha így veszed be a pirulát, hamarabb hat
Mint kiderült, nem csak az számít, hogy a fekszünk-e vagy ülünk. A kutatócsoport 4 testhelyzetet vizsgált, amelyek közül egyértelműen a jobb oldalunkon való fekvés bizonyult a leghatékonyabbnak. A gyógyszerek egyenes a gyomor mélyére kerültek, így 2,3-szor gyorsabban oldódtak fel, mint egyenes testtartásnál.
A bal oldalunkon feküdni messze a legrosszabb. Az egyetem kutatói megállapították, hogy a jobb oldalon a tabletta 10, függőleges helyzetben 23, míg a balunkon fekve több mint 100 percig tart, hogy hatni kezdjen. Mittal levonta a következtetést: Az idősek, az ágyhoz kötött betegek, illetve a rendszerint ülő helyzetben lévőkre óriási hatással lehet az, hogy balra vagy jobbra fordulva szedik be a gyógyszereiket. A második legjobb megoldás, ha egyenesen tartjuk magunkat. Az, hogy ezt fekve vagy állva tesszük, lényegében mindegy, közel azonos a kettő hatékonysága.
Mire figyeljünk még?
Az is számít, hogy a gyógyszer mennyire „ép”. Bizonyos tablettákat az eredeti csomagolásban kell tartani, mert érzékenyek a fényre vagy a párára, és a nem megfelelő tárolás miatt tönkremehetnek, veszíthetnek hatékonyságukból. Elsőre lényegtelennek tűnik, hogy egy nagyobb szem gyógyszert két vagy három darabra törve veszünk be, pedig ez is számít. Ha a „retard” feliratot írták a dobozra, tilos eltörni, és ez igaz a legtöbb drazséra, a bevonattal ellátott gyógyszerekre is – figyelmeztet a Házipatika. Előbbieknél a bél bizonyos szakaszában szívódik fel a gyógyszer, utóbbiaknál pedig csak a védőbevonat leoldódása után szabad, hogy felszívódjon a hatóanyag. Ha ezeket eltörik, mellékhatások jelentkezhetnek: csökken a hatékonyságuk vagy túladagolás is előfordulhat.
Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is: