Nyitólap Élet
HIRDETÉS

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Kiégett konyha elektromos tűz után, megfeketedett fal, leégett berendezések
elektromos tűz halálos

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a hagyományos oltási módszerek, mivel ezek áramütést vagy további károkat okozhatnak. Az elektromos tűz halálos lehet –mit tegyünk, ha megtörténik a baj, hogyan ismerhető fel, és hogyan oltsuk el? Életmentő tanácsok.

HIRDETÉS

Elektromos tüzet okozhatnak túlterhelt áramkörök, pl. ha túl sok eszközt csatlakoztatunk ugyanarra az áramkörre. Ez az túlmelegedést és elektromos tüzet okozhat. A rossz minőségű, elhasználódott vezetékek szintén veszélyesek, elég egy apró szikra, máris lángra kaphatnak. Meghibásodott berendezések és rövidzárlat is előidézheti: előbbi esetben a rossz állapotú vagy helytelenül használt készülékek (pl. hősugárzók, elektromos fűtők) túlmelegedhetnek, utóbbinál a hibás vezetékek, sérült elektromos alkatrészek okozhatnak rövidzárlatot, amelyeknek végzetes következménye lehet.

elektromos aljzat túlterhelt hosszabbítókkal és adapterekkel.

Az elektromos tűz halálos lehet

Ezért fontos, hogy felismerjük és időben, megfelelően cselekedjünk. Figyeljünk az intő jelekre!

  • Égett szag vagy füst: Az egyik első figyelmeztető jel az égett műanyag vagy gumiszag. Ez erre utalhat, hogy a vezetékek szigetelése megolvad a túlmelegedés miatt.
  • Füst vagy szikrák jönnek a konnektorból: Ha a falból szikrák csapnak ki, az egyértelmű jel, hogy probléma van a vezetékekkel vagy az áramkörrel. Gyakran szikrázás előzi meg a tényleges tüzet.
  • Túl meleg eszközök: Ha a fali konnektorok, kapcsolók vagy elektromos eszközök túlzottan melegek, az a rendszer túlterheltségére vagy rövidzárlatra utalhat.
  • A biztosíték vagy a kismegszakító gyakran kiold: Ez azt jelezheti, hogy az elektromos hálózatban rövidzárlat van vagy túlterhelt a rendszer.
  • Villódzó fények: Az állandóan villódzó vagy halványuló fény is utalhat hibára. Pl. ha egy lámpa villog vagy halványabb lesz, amikor bekapcsoljuk a hajszárítót, az az áramkör túlterhelésére utalhat.
  • Furcsa hangok: Zümmögő vagy sercegő hangokat hallasz a konnektorok vagy elektromos eszközök közelében? Az baj, ezek azt jelzik, hogy az áram nem megfelelően áramlik. Potenciális tűzforrás.
  • Kiégett konnektorok vagy kapcsolók: Ha elszíneződést, égési nyomokat vagy olvadt műanyagot látunk, azok egyértelmű jelei az elektromos problémának.
  • Hirtelen kikapcsolódó eszközök: Az áramkör hibája lehet az oka, ami arra figyelmeztet, hogy az adott berendezés túlmelegedhet.

Elektromos tűz oltása: mivel és hogyan?

Az elektromos tüzek oltásánál nem működnek a szokásos megoldások, mert halálos áramütést okozhatnak, illetve a ház fala is lángra kaphat. Mit használjunk?

  • A legbiztosabb: A porral oltó tűzoltó készülék (például a C vagy ABC osztályú poroltó) a legbiztonságosabb választás elektromos tűz esetén. Ezeket kifejezetten ilyen tüzek eloltására tervezték, mivel a por nem vezeti az áramot, és hatékonyan képes elfojtani a lángokat.
  • Szén-dioxiddal oltók: Kifejezetten elektromos berendezések és éghető folyadékok tüzeinek oltására alkalmasak
Közelkép, tűzoltó készülék és húzócsap, az eszköz helyes használata

Mi van akkor, ha nincs kéznél porral oltó?

Az áramtalanítás az első és legfontosabb lépés. Azonnal kapcsoljuk le az áramellátást (a biztosítéktáblán), ezzel megszüntetjük a tűz forrását és csökkentjük az áramütés kockázatát. Használjunk száraz anyagot, pl. száraz homokot vagy földet a tűz elfojtására.

HIRDETÉS

Ha a tűz nem kontrollálható vagy gyorsan terjed, azonnal hívjuk a tűzoltókat (112), és hagyjuk el a lakást.

Soha ne használjunk vizet, mert az vezeti az áramot, ami súlyos áramütést és a tűz további terjedését okozhatja! Ne próbáljuk meg eloltani a tüzet, ha az áram alatt van és nincs megfelelő felszerelésünk a biztonságos oltáshoz.

A gyors és megfelelő reakció életet menthet! Ne kockáztassunk, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább azonnal hagyjuk el a helyszínt.

Napi Spúrtipp
HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version