Magyarországon méhnyakrákot évente 1500 nőnél diagnosztizálnak, és közel ötszázan bele is halnak. Kialakulásáért 90 százalékban a HPV (humán papilloma vírus) felelős, ami jellemzően a 20-24 éves korosztályt érinti. Ebben a korban 30-40 százalék a fertőzés kialakulásának valószínűsége. A HPV-fertőzést nem tudjuk gyógyítani, így a megelőzés kiemelt fontosságú. A védekezés egyik fő pillére a HPV oltás: 7. osztály, azaz a 12. életévüket betöltött lányoknak és fiúknak ingyenesen kérhető. Idén is nyilatkozhatnak a szülők, hogy igénylik-e védőoltást, cikkünkkel segíteni szeretnénk a döntésben.
A 2024/2025-ös tanévben is önkéntesen kérhetik a 12. életévüket betöltött, 7. osztályos tanulók szülei a HPV elleni védőoltást gyermekük számára a beleegyező nyilatkozat kitöltésével. Az idén 10. éve bevezetett iskolai kampányoltás keretében mindezidáig közel 425 ezer tanuló részesült védőoltásban, amely a humán papillomavírus 9 típusa ellen nyújt védelmet – hívja fel a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
HPV-oltás: 7. osztályos tanulók számára ingyenesen elérhető a vakcina
A védőoltásra jogosultak szülei, gondviselői egy írásos nyilatkozat kitöltésével igényelhetik gyermekük részére a Gardasil oltóanyag beadását. A védőoltás a HPV 7 olyan típusa ellen alakít ki védettséget, amelyek a leggyakrabban okoznak daganatos megbetegedést, továbbá a vírus 2 olyan típusa ellen is védelmet nyújt, amelyek a nemi szervi szemölcsök kialakulásáért felelősek.
A HPV-oltás veszélyei: vannak mellékhatásai?
Rengeteg tévhit terjed az interneten a védőoltás veszélyességéről. Rémhír például, hogy az oltóanyag miatt meddőség, autizmus, bénulás, vagy éppen diabétesz alakul ki. Szintén gyorsan elterjedt az álhír is, amely szerint az oltás után lányok haltak meg: ezeket az ügyeket kivizsgálták, az eredmények pedig azt mutatták, hogy haláleseteknek semmi köze nem volt a vakcinához. Emeljük ki:
Az oltás ártalmatlan. Világszerte már több mint 100 millió adag méhnyakrák elleni vakcinát adtak be. Az ezzel kapcsolatos mellékhatások jelentése az egészségügyi szakemberek kiemelt feladata, többek között a WHO-nak is egyik fókuszterülete ennek felügyelete. Ha tehát a vakcinának komolyabb egészségügyi kockázata lenne, már nem lenne forgalomban.
Jó tudni: a HPV nem csak a nemi úton terjed, hanem bőrkontaktus révén is, így az oltás jelentős mértékben csökkenti a fertőzés kockázatát. Az ingyenes oltás lehetősége egy jelentős előny, amelyet érdemes kihasználni a gyermekek jövőbeni egészségének megőrzése érdekében. Ez egy olyan lépés, amellyel a szülők aktívan hozzájárulhatnak gyermekeik hosszú távú egészségéhez.
Szeptember-3-ig nyilatkozhatnak a szülők a HPV elleni ingyenes védőoltás igényléséért- Javasoljuk, hogy ezt minél előbb lépjék meg! A HPV-oltás 7. osztály ideje alatt teljesen ingyenes – használjuk ki, mert valóban életmentő!
Valami nem volt világos? Más témában kérne tanácsot? Keresse ügyfélszolgálatunkat!