Hospice ellátás: milyen formái vannak és hogyan igényelhetők?

Mi a hospice ellátás?

Hospice ellátásban azok részesülhetnek, akik kuratív kezelésben már nem részesülnek vagy a további gyógyító jellegű kezelések felfüggesztésébe beleegyeznek, illetve 6-12 hónap vagy annál kevesebb a várható túlélési idejük. Az ellátás mindenki számára ingyenes. A hospice ellátás végzésében a testet és a lelket ápoló szakemberek együtt vesznek részt egy jól koordinált csapat formájában.

Milyen hospice ellátási formák vannak?

Három csoportra lehet osztani a hospice-ellátás típusait. Ezek az otthoni, az ambuláns és az intézeti. Minden ellátási formánál fontos, hogy legyen kórházi dokumentáció amely igazolni tudja a beteg súlyos állapotát és indokolttá teszi az ellátást. Nézzük meg őket egyesével.

Otthoni ellátás

Az otthoni hospice kezelésnél a fő szempont, hogy a végstádiumú beteg lelki és testi tüneteit kezeljék otthoni környezetben, szerettei társaságában.

Igénybevételéhez szükséges egy egészségügyi dokumentum amely indokolja a beteg hospice-ellátását. Háziorvos rendelheti el, szakorvosi javaslatra. Ha ez megtörtént, akár a beteg, a család vagy az orvos is felveheti a kapcsolatot az illetékes ellátóval.

Ambuláns, kórházi konzultatív csoport azaz mobil-team

Ennek az ellátásnak a célja az, hogy koordinálja a beteg palliatív ellátását és segítse is magát az ellátást. A kórházi osztályon dolgozókat segíti és a családtagokat is. Úgy lehet megkapni a mobil hospice-ellátást, hogy a beteg kezelőorvosa kéri, konzultációs jelleggel. 24 órán belül felkeresik a beteget és a család, illetve a kezelőorvos bevonásával átbeszélik a lehetőségeket, a beteg állapotát és a reális célokat.

Specializált osztály: kórházi hospice-palliatív osztályon, intézeti hospice

Ez az ellátás vagy a kórházak hospice-palliatív osztályán vagy pedig külön erre a célra létrehozott intézményekben történik. Ide azok a betegek kerülnek be akiknek az ellátása nem kivitelezhető otthoni körülmények között. A másik lehetőség a tehermentesítő ellátás keretében történhet, amelynek során azokat a családtagokat tehermentesítik akik az otthoni ápolást nyújtják a betegnek.

Az intézeti ellátásba előjegyzéssel lehet bekerülni, meghatározott időszakra ami általában 3 hónap. A felvételt kezdeményezheti a beteg, a háziorvos vagy a kezelőorvos. Természetesen itt is szükséges a hospice-ellátást indokló dokumentum, mint például képalkotó vizsgálat eredménye vagy a zárójelentés. Vannak olyan esetek is amikor felvételi kérelemre van szükség, ezt a szolgáltató webes felületén lehet megtalálni. A kórházi hospice-palliatív osztály felvétele esetén szükséges még egy háziorvosi beutaló is.

Itt megtalálhatják a különböző segítő szervezeteket, elérhetőséggel együtt. Illetve egyházi segítő szervezeteket itt.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hallókészülék tb-támogatással: tízezreket spórolhatsz, csak egy papírt kell kitölteni, mutatjuk

Ezek a segédeszközök nem vénykötelesek, bárki megvásárolhatja. Így azonban jóval drágább.

Kvíz: hogy kell vezetni ónos esőben?

Aki teheti, az inkább ne vezessen. Akinek muszáj, az előbb töltse ki ezt a kvízt!

Ezt az egy dolgot ne tedd semmiképp, ha megbüntet a NAV!

Sokan félnek attól, hogy mi történik, ha a NAV büntetést szab ki rájuk. Egy dolgot semmiképp nem szabad csinálni, amikor megbüntet a NAV!

Olcsóbban vásárolhatsz autópálya-matricát, csak kérelmezni kell: itt a kedvezményezettek listája

A nagycsaládosok és mozgáskorlátozottak kedvezményesen vásárolhatnak autópálya-matricát, mutatjuk hogyan lehet igénybe venni a kedvezményt.

Talált pénz: 120.000 forinttal nő a cafetéria 2025-től –  mutatjuk, mire költheted

Új zsebet kapott a SZÉP-kártya, mutatjuk mit érdemes tudni az Aktív Magyarok alszámla használatáról.

Kipróbáltam a 30/30-as szabályt, és valami váratlant tapasztaltam meg

Te is kipróbálod? Semmit sem veszíthetsz.