Karácsony veszekedés nélkül: 4 tipp, ami segít a nehéz pillanatokban

Nem mindenkinek meghitt az ünnep és bár mindenki nyugalomra vágyik, a karácsonyi ünnepek bizony sok konfliktusforrást tartogatnak. Eleve mindenki elfárad év végére és külön feszültséget jelent a sok készülődés, a várakozás, hogy minden jól sikerüljön. Ahol összegyűlik a család, ott biztosan előkerülnek régi sérelmek és feszültségek, ünnep ide vagy oda. Olyan tippeket gyűjtöttünk, amelyek segítenek a nehéz pillanatokban, hogy a karácsony veszekedés nélkül teljen.

Elképzelhető a karácsony veszekedés nélkül?

Reméljük a legjobbakat. Ha a következő tanácsokat megfogadjuk, nyugodt lehet az ünnep, vagy legalábbis nem katasztrofális:

Értsük meg a másikat

Gyakran az okozza a feszültséget és az abból kialakuló konfliktust, hogy nem értjük a másik miért viselkedik úgy, ahogy. Ilyenkor a legegyszerűbb olyan kérdéseket feltenni, amelyekkel közelebb kerülhetünk a megértéshez. Ne a problémán vagy a hiányosságokon kezdjünk vitatkozni, hanem a motivációját megérteni. A kérdések bizalmat szülnek és lehet, hogy olyan irányba változtatják a beszélgetést, amire évek óta nem volt példa.

Ne adjunk teret a veszekedésnek

A karácsonyi családi összejövetel a maga pár órájával nem alkalmas a konfliktusok megoldására és nem is erről kell, hogy szóljon. Ha már kialakult egy vita, ne most próbáljuk rendezni és megoldani. 

Váltsunk inkább témát. Szakítsuk meg a beszélgetést, erre a leghatásosabb, ha bármilyen kérdést felteszünk. Ne mi kezdjünk el másról beszélni, hanem célravezetőbb, ha bármelyik másik családtagnak felteszünk egy kérdést. Ha pedig másként nem megy, szakítsuk meg a helyzetet azzal, hogy pár percre kimegyünk a szobából. Néha csak ez működik.

Mi a helyzet, ha valaki folyton provokál?

Nyilván nemcsak nekünk kellemetlen, hanem az egész családnak felesleges feszültséget okoz, ha egy családtag egyfolytában provokál. 

Ilyen helyzetben az alábbi reakciók segíthetnek:

  • Adjunk rövid, semleges választ a provokációra.
  • Mondjunk valami szokatlant vagy közhelyeset.
  • Egyszerűen csak értsünk egyet.

Az a lényeg, hogy ne menjünk bele hosszas kifejtésbe vagy magyarázkodásba, ezt pedig a leggyorsabban témaváltással vagy nem a helyzethez illő reakcióval tudjuk megtenni.

A legvégső és legegyszerűbb érv: mondjunk nemet!

Ha már egyik taktika sem vált be és úgy érezzük, hogy na, most fogunk a kardunkba dőlni, akkor egyszerűen mondjunk nemet. Gyorsan és tárgyilagosan jelentsük ki, hogy nekünk ez a helyzet nem jó és szeretnénk abbahagyni ezt a beszélgetést. Ezzel nem nagyon lehet vitatkozni és valószínűleg annyira meglepődik a másik fél a reakción, hogy valóban abbahagyja a provokálást.

Ez a legtisztább út és ebben a család többi tagja is meg fog erősíteni bennünket, hiszen senkinek sem kellemes az állandó feszültség.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Panírozás mesterfokon: aranybarna és igazán ropogós lesz, ez a sztárséf titka

A panírozás egyszerű és nagyszerű menete.

Igaz vagy hamis? Rendőrt lehet hívni társasházi munkálatok csendháborítása miatt?

A társasházi szabályok betartása mindenkire vonatkozik, még akkor is, ha épp felújítás zajlik. De vajon mi számít szabályszegésnek?

Honnan tudom, hogy lopják az áramot? Mutatjuk, mi lehet gyanús és mit tegyél

Óriási villanyszámla és akadozó áramellátás? Így derítheted ki, hogy lopják-e az áramot!

Ingyen házhoz viszik, ha így vásárolsz a Pennyben: akár 20 km-re is kiszállítják

Nincs trükk, nincs apró betűs rész, nincs olyan, hogy ‘ja, csak bizonyos idősávokban’.