Kullancs kiszedése helyesen, így csináld (és így ne)

Egy ideje már nem lehet megmondani, hogy mikor kezdődik és meddig tart a kullancsszezon. A kis vérszívók szinte egész évben „támadnak”, de különösen az áprilistól júliusig, illetve a szeptembertől novemberig tartó időszakban aktívak. A kullancs kiszedése speciális kullancseltávolító csipesz segítségével történik, de jobb híján megteszi egy szemöldökcsipesz is. Hogyan csináljuk (és hogyan ne)? Mondjuk.
Tényleg a nyakunkba ugrik? Dehogy.
A kullancsfélék családjába világszerte mintegy 700 ismert fajt sorolnak. Magyarországon mintegy kéttucat fajuk honos, amelyek közül a leggyakrabban emberre akaszkodó közönséges kullancs (Ixodes ricinus). Legnagyobb számban az erdőkben, valamint egyéb, bokros-fás, sűrű aljnövényzetű területeken fordul elő. Manapság már a városi környezetben is gyakran találkozhatunk kullanccsal, különösen az összefüggő növényzettel borított kisebb-nagyobb területeken: városi parkokban, családi házak kertjében is „támad”, de elhanyagolt, gazzal benőtt területeken, települések határában is ránk akadhat.
Gyakori tévhit, hogy a kullancs a fák lombjáról ugrik az ember nyakába. Igen lusta lényről van szó, ami sem nem ugrik, sem nem áll lesben, de még csak fára sem mászik. Valójában az aljnövényzetben, magas fűben, gazban lapítanak, onnan sodródhatnak a lábunkra.
Hol keressünk magunkon kullancsot?
Kedveli a testhajlatokat (pl. hónalj, ágyék), gyakran bújik a fül mögé, esetleg a hajunkba. Csípését Amikor a kullancs a szájszervével sebet ejt a bőrön, érzéstelenítő váladékot juttat a nyílásba, ezért csak ritkán vesszük észre azonnal. És hogy miért veszélyes? Ezek a vérszívók terjesztik az agyvelő- vagy agyhártyagyulladást okozó vírust vagy a Lyme-kórt okozó baktériumot. A vírusfertőzés azonban ritkának számít, csak minden ezredik kullancs terjeszti, és az esetek mindössze 1%-a halálos. Azért nem árt, ha résen vagyunk.
Hogyan védekezhetünk ellene?
Erdei túrák alkalmával használjunk kullancsriasztó szereket a bőrünkön és a ruházaton. A riasztószerek használati utasításában benne van, hogy hány óránként javasolt a készítmény alkalmazását ismételni. A legbiztosabb védekezés, ha kirándulás után átvizsgáljuk azokat a bőrfelületeket, elsősorban a hajlatokat és deréktájékot, ahová a kullancsok előszeretettel befúrják magukat. A kifejlett kullancs a vérszívás megkezdésekor anyajegyre is hasonlíthat, legyünk körültekintőek! Ha a csípést követő napokban lázat vagy céltáblához, kokárdához hasonló bőrpírt tapasztalunk, forduljunk orvoshoz!
Kullancs kiszedése – felejtsük el a házi „praktikákat”!
A gyufafej, a zsír és olaj nem segít, sőt inkább ártunk vele. Tűvel vagy más hegyes tárggyal se próbálkozzunk, mert az átszakíthatja a kullancs potrohát, ami a fertőzött béltartalom átkerül az áldozatba. Ne is tekergessük, mert így csak a mélyebbre fúródik a bőrünkbe.
Hogyan távolíthatjuk el szakszerűen?
Az NNK szerint az eltávolításhoz legalkalmasabb egy vékony hegyű csipesz, amellyel a kullancs a bőrhöz legközelebb eső részénél ragadható meg, anélkül, hogy utótestét összenyomnánk. A kullancsot ezután határozott mozdulattal kihúzzuk rögzülési pontjából. A kullancs kiszedése csipesz nélkül is megoldható. Fogjuk két körmünk közé, majd gyengén (!) csavaró mozdulattal húzzuk ki.
A sebet langyos, szappanos vízzel öblítsük le. Előfordulhat, hogy a kullancs eltávolításakor a bőrben marad a sebben apró, visszahajló horgocskákkal rögzült szájszerv. Ez azonban már a kórokozó-átvitel szempontjából nem jelent veszélyt; így ha nem tudtuk kiszedni, akkor mint egy apró szálka idővel magától kilökődik a bőrből. Célszerű a befúródott kullancs helyét és eltávolításának idejét a naptárba feljegyezni, hogy az esetleges betegségtünetek megjelenésekor az orvost tájékoztathassuk a kullancscsípés időpontjáról.