Kinek jár alanyi jogon közgyógyellátás? A gyógyszertől a rehabilitációig

A tartós betegséggel élő gyerek vagy felnőtt gyógykezelése jelentős anyagai terhet ró a családokra. Nekik jelenthet segítséget a közgyógyellátás, ami egy szociális alapú juttatás, amellyel az állam hozzájárul a betegek egészségi állapotához kapcsolódó kiadásokhoz. Cikkünkből kiderül, kinek jár alanyi jogon közgyógyellátás, mennyi időre szól a jogosultság és milyen kiadásoknál használható fel.

Ahogy korábban írtuk, a közgyógyellátás hozzájárul a szociálisan rászorult személy azon kiadásaihoz, amelyek egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához szükségesek. Alanyi vagy normatív jogon, illetve méltányossági alapon jár.

A méltányossági közgyógyellátást a települési jegyző állapítja meg, míg az alanyi és a normatív közgyógyot a járási hivatalok. Cikkünkben az alanyi jogon járó közgyógyellátással, röviden közgyóggyal foglalkozunk.

Kinek jár alanyi jogon a közgyógyellátás?

Alanyi jogcímen járó közgyógyra jogosult

  • az átmeneti gondozásban részesülő és a nevelésbe vett kiskorú;
  • az aktív korúak ellátására jogosult egészségkárosodott személy;
  • a pénzellátásban részesülő hadigondozott és a nemzeti gondozott;
  • a rokkantsági járadékos;
  • az aki magasabb összegű családi pótlékban részesül, vagy aki után szülője vagy eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül;

valamint az, aki

  • rokkantsági ellátásban részesül és az egészségi állapota – a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján – nem haladja meg a 30%-os mértéket,
  • rokkantsági ellátásban részesül  és 2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti  rokkantsági nyugdíjra volt jogosult,
  • öregségi nyugdíjban részesül és  2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult.

Mennyi a jogosultsági idő?

Az alanyi jogon járó közgyógyellátás 4 évre állapítható meg, az ügyben a járási hivatal dönt. A kérelmet is oda kell benyújtani, amelyhez csatolni szükséges

  • a háziorvosi igazolást (amennyiben a kérelmező egyéni gyógyszerkeret megállapítását kéri),
  • az alanyi jogcím fennállását igazoló iratot (pl. magasabb összegű családi pótlék igazolásáról szóló hatósági igazolvány másolata, vagy a rokkantsági ellátást igazoló okirat, hadigondozási ellátásról szóló határozat). Tény, hogy ezeket az ügyintézők a hatósági nyilvántartásokból is le tudják kérni, de menjünk biztosra.

Mi a közgyógy igazolvány és mire jogosít?

A közgyógyellátásra való jogosultságot a járási hivatal határozatban állapítja meg, a határozat alapján pedig a kormányhivatal közgyógyellátási igazolványt állít ki. Az igazolvánnyal térítésmentesen lehet hozzájutni a jogszabályban meghatározott, a társadalombiztosítás keretében támogatott

  • gyógyszerekhez, tápszerekhez, a jogosult gyógyszerkerete erejéig
  • gyógyászati segédeszközökhöz (protetikai és fogszabályozó eszközökhöz is), valamint ezek javításához és kölcsönzéséhez
  • orvosi rehabilitációs célú gyógyászati ellátásokhoz.

A közgyógyot tehát nem lehet mindenféle gyógyszerre igénybe venni, és nem is korlátlanul. A beteg részére megállapítanak egy ún. gyógyszerkeretet (erről a következő pontban lesz szó). Ami még idetartozik: a közgyógyellátási igazolványt évente hosszabbítják meg az orvos javaslat és a hivatal döntése alapján.

Amit a gyógyszerkeretről tudni kell

A gyógyszerkeret két részből tevődik össze:

  • Az egyéni gyógyszerkeret összege a jogosult személy krónikus betegségéhez igazodó havi rendszeres gyógyszerköltséghez biztosított hozzájárulás; 2023-ban ez maximum 12 000 Ft/hó.
  • Az eseti keret az akut megbetegedésből eredő, esetenként felmerülő gyógyszerszükséglethez biztosított hozzájárulást; éves összege 2023-ban 6000 Ft.

Abban az esetben, ha az érintettnek nincs szüksége havonta legalább 1000 Ft összegű gyógyszerre, úgy nem állapítanak meg gyógyszerkeretet. Ekkor eseti éves gyógyszerkeretet kap.

Az egyéni gyógyszerkeretet a havi gyógyszerköltség alapján számítja ki a háziorvos és a szakorvos. Havi 6000 Ft-ig a háziorvos számolja ki a gyógyszerköltséget, az ezen felüli részt a szakorvos javaslata alapján állapítják meg.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...