Hogyan mentsük meg a szöszösödő ruhadarabokat?

Mindenki ismeri ezt a jelenséget: az akár kifejezetten drágán vásárolt, újonnan gyönyörű szövetkabát, fincsi pulóver, vagy tolldzseki passzéja fél év után teljesen leharcolt, felülete tele van apró szöszökkel, ronda az egész. Kidobni vétek, ne is tedd, inkább mentsd meg!
Az ok
A szaknyelv pillingesedésnek nevezi a jelenséget, a szövet szálaiból letörő darabkák összecsomósodnak a felszínen. Kevert szövetek esetében fordul elő elsősorban, mert ezek szerkezete hajlamosabb megkötni a távozni kívánó darabkákat. Amikor kinézel egy pamutnak, gyapjúnak tűnő terméket, mindig ellenőrizd az összetételt, és ha a természetes szál mellett tartalmaz műszálat (a természetes szálak a pamut, gyapjú, hernyóselyem és a viszkóz, cellulóz, bambusz, kender, csalán, len) akkor jó eséllyel ki fog szöszösödni.
Miért ne dobd ki?
Ha drága pénzen vetted, nyilván tetszett. Anyagi téren mostanság nem vagyunk eleresztve, így új dolgok vásárlásra helyett jobban járunk a meglévő holmik rendbehozásával. Akkor is megéri próbálkozni, ha nem kifejezetten borsos árú ruhadarabról van szó. A sérült, kopott lábbeliről sem kell rögtön lemondanod, inkább keress fel egy jó cipészt, csodákat tudnak művelni.
Egy új cucc megvásárlásnál lényegesen olcsóbb, ha szakemberhez viszed. És hogy ennél mi lehet még olcsóbb? Amikor saját magad reparálod meg.
A megoldás
A felületet szépen le tudod borotválni. Dolgozz finom, könnyű mozdulatokkal, ne nyomd rá a pengéket a textilre, mert akkor azzal teszed tönkre. A végtelenségig nem lehet ezt csinálni, de nyerhetsz így pár hónapot, akár évet is.
