Olvasónk hatósági áras tűzifával fűtött volna a télen, nem semmi, ami kiderült

Kitartóan próbálkoztunk, végül a 4. napon sikerült elérnünk a helyileg illetékes erdőgazdaságot – számol be a Hóvége egyik olvasója. Kiderült, aminek ki kellett: az árstopos fával idén még biztosan nem fognak fűteni.
Az energia és a tűzifa drágulása miatt szeptember közepén indította el a kormány a tűzifaprogramot: háztartásonként 10 erdei köbméter tűzifát biztosítanak azoknak a családoknak, amelyek igényt tartanak erre. A programban keretében vásárolt fát a vevők kizárólag az állami erőgazdaságok által meghatározott helyen és módon vehetik át. Olvasónktól megtudtuk, mi ennek a menete, és mennyi utánajárással jár. Készüljön, aki fát akar, nem lesz egyszerű!
Ársapkás fa a Nagykunságban
Olvasónk kérésére nem közöljük, pontosan melyik településről van szó. Beszámolója szerint egy Jász-Nagykun-Szolnok megyei kisebb városba szeretett volna fát venni, ami a hivatalos lista szerint a Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt.-hez tartozik (NEFAG). A városhoz a szolnoki erdészet van a legközelebb, őket, illetve a NEFAG központi számát hívták péntek (09.23.) óta, mindkettő folyamatosan foglaltat jelzett. Kérdéseiket hétfőn reggel (09.25.) e-mailben is elküldték a szolnok@nefag.hu-ra, mert abban bíztak, talán hamarabb választ kapnak.
Az olvasó az erdészet egy korábbi bejegyzésére is felhívta a figyelmünket: a szeptember 21-i posztban az áll, hogy „a bejövő hívásokat képtelenség egyidejűleg kezelni”, ezért kérték, a vevők próbálkozzanak tovább türelemmel. Ajánlották a személyes érdeklődést a szolnoki erdészetnél (Kaán Károly utca 71.), és jelezték, hogy a Besenyszögi úti telephelyük csak előre egyeztetett időpontokban van nyitva (vagyis senki se menjen oda kérdezni).
A 4. napon végre sikerült a NEFAG munkatársával telefon beszélnie. Az ügyintéző néhány dolgot már elöljáróban közölt, pl.:
a szállításban ők nem tudnak segíteni, nekünk kell megoldani, és úgy számoljunk, a fát erdős területen lehet átvenni, ennek megfelelően intézzük a fuvart. Továbbá, a felpakolás-lepakolás is a mi dolgunk
-írja levelében. Kérdésükre a munkatárs azt is elmondta, hogy nem feltétlenül kell Szolnokig menni a fáért, lehetséges, van közelebbi telephely, de erről csak később kapnak értesítést.
Nem tűzifa, hanem tűzifa-alapanyag
Olvasónk természetesen arra is kíváncsi volt, hogy mikor számíthatnak leghamarabb a fára. Kiderült, nem heteket, inkább hónapokat kell várni – átvételkor tehát már bőven benne leszünk a fűtési szezonban.(A kormány azt ígérte, hogy már annak kezdetén megkapják a családok.) Az olvasó jobb ötlet híján úgy döntött, regisztráltatja magát, megadta a nevét és az elérhetőséget. Azt írja, várja a fejleményeket, legfeljebb lemondja, ha sikerül máshonnan tűzifát szereznie.
Vegyük figyelembe, hogy bár tűzifaprogramot emlegetnek, valójában egyáltalán nem tűzifát kapunk, hanem feldolgozatlan farönköket. Ezeket fel kell darabolni és kiszárítani. Olvasónknak azt mondta a nefagos kolléga, frissen vágott, nedves fát fognak kapni, amivel idén fűteni nem, legfeljebb kormolni lehet.
Itt érdemes megállni és számolni.
Megéri-e az a 10 erdei köbméter olcsósított, nyers fa az időt, energiát, pénzt, vagy jobban járunk, ha a kereskedőnél vesszük meg a feldolgozott, valódi tűzifát?
Kocsival és mezei utánfutóval erdei terepen nem lehet boldogulni, dde teherautó kell. Mivel a felpakolás is a vevőn áll, vagy embert, vagy olyan járművet kell szerezni, amivel ez megoldható – ez alsó hangon 100 ezer forint. Erre jön még rá a fa ára és az összes többi feldolgozással járó költség.
A piac is döglődik?
Tavalyhoz képest mintegy 30%-kal emelkedett a tűzifa ára, de nem ez az egyetlen baj. Olvasónk úgy tudja, a Szolnok megyei város közelében egyetlen hely van, ahonnan még lehet tűzifát rendelni, de ott se ígérnek semmit biztosra. Az eset nem egyedi, általában is hiány van. A kereskedőknek is rendesen alávert a kormányzati „tűzifaprogram”, többségük ugyanis az erdészetektől szerezte be a fát. Azoktól az erdészetektől, amelyek most épp a lakosság igényeivel vannak elfoglalva.
Jobb ma egy veréb…
Érdemes felidézni, hogyan tapsikolt saját magának a kormányzat, amikor bejelentették a napelemes pályázat második ütemét. Tették ezt úgy, hogy még azoknak se lesz biztosan napelem a házukon idén, akik év elején (!) pályáztak. Hogyan fogják így csökkenteni a rezsijüket azok, akik még most fognak jelentkezni? Nyilván sehogy, pedig hát ez volt a (névleges) cél.
Hasonló a helyzet a hatósági áras „tűzifával”. Milyen segítség az, amit idénre találtak ki, de majd csak jövőre ér valamit? Segítség ez, vagy csak egy látszatintézkedés, amit olyanok eszeltek ki, akik csak képről láttak kályhát, kéményt, tüzelőt?