3%-os hitel bárkinek, bárhol? Mit kínál az első lakás támogatás és kinek éri meg igazán?

Új otthonteremtési támogatás, 3 százalékos hitel, otthon start lakáshitel, első lakás támogatás – sokféle néven emlegetik, hivatalosan ez az Otthon Start Program. A végig fix 3 százalékos kamatozású új otthonteremtési támogatott hitel szeptemberből indul, de már most nagy az érdeklődés, hiszen a miniszterelnök ígérete szerint a lehetőség bárkinek, bármikor elérhető. Valójában ezt az Otthon Start Program feltételei nem teszik lehetővé – mutatjuk, miért.
Az Otthon Start Program kifejezetten a fiatalokat segíti első lakásuk megvásárlásában. A program egyik legnagyobb előnye a fix 3%-os kamat, ami jelentősen kedvezőbb, mint a egy piaci kamatozású lakáshitelt. (Ott 6,5% körüli kamattal számolhatunk.) A fix kamat mellett a másik vonzó tényező az önerő: ez mindössze 10%, ami első látásra rendkívül kedvező feltétel. A hitel maximális összege 50 millió forint, futamideje legfeljebb 25 év lehet.
Melyek az Otthon Start Program feltételei?
A bárkinek, bármikor már csak azért sem stimmel, mert program csak az első lakásvásárlók számára érhető el, pontosabban olyan igénylőknek, akiknek sem most, sem korábban nem volt 50% feletti lakóingatlan-tulajdonuk. Ezt a tulajdoni arányt vizsgálják, nem érdemes tehát mismásolni. Lássuk a részleteket!
Az Otthon Start program feltételei:
- Nincs és korábban sem volt az igénylőnek 50%-ot meghaladó tulajdonjoga lakóingatlanban.
- Az igénylő legalább 2 éves tb-jogviszonnyal rendelkezik.
- Többlakásos lakóépületben lévő lakás vételára nem haladhatja meg a 100 millió Ft-ot, önálló lakóház esetében a 150 millió Ft-ot.
- A lakás/ház négyzetméterára nem lehet drégább a 1,5 millió Ft-nál.

Ezek a feltételek, amelyekről tudunk. A szeptemberi indulás után okosabb leszünk, azonban az eddigiek alapján is van pár dolog, ami miatt nem árt óvatosnak lenni. Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a program mindenki számára nyitott, valójában több feltételnek is meg kell felelni. Nem elegendő pusztán az, hogy valaki első lakását vásárolja. A bankok hitelbírálata során a szokásos szempontok – például megfelelő jövedelem, stabil munkaviszony, hitelmúlt – továbbra is kulcsszerepet játszanak. Emellett a program kizárólag lakásvásárlásra vonatkozik, építésre, felújításra vagy bővítésre nem használható fel.
A másik kockázatos tényező az önerő. A maximális hitelösszegre vonatkozó szabályok (ez határozza meg a minimális önerő nagyságát) nem a vételárból indulnak ki, hanem az ingatlan forgalmi értékéből – hívja fel a figyelmet a Bankmonitor. Márpedig ez a két érték eltérő lehet. A bank minden esetben elvégzi az ingatlan értékbecslését, és ha az alacsonyabb lesz a vételárnál, a hitelösszeg is csökkenhet. Így könnyen előfordulhat, hogy a vásárláshoz több saját forrásra lesz szükség, mint amivel eredetileg számoltunk.
Más típusú támogatásról kérdezne? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 2 munkanapon belül válaszolnak.
Kinek éri meg?
Összességében az Otthon Start Program jól jöhet azoknak, akik első lakásukat vásárolnák, és megfelelnek a feltételeknek. A program nem kötött házassághoz vagy gyermekvállaláshoz, így egyedülállók, gyermektelen párok vagy élettársak is igényelhetik, ha nem jogosultak más családtámogatási programokra. Egyébként azok számokra is előnyös lehet, akik családalapítás előtt állnak: az Otthon Start program összevonható más támogatásokkal, például CSOK Plusszal vagy Babaváró hitellel.

Mire érdemes különösen figyelni? A 3 százalékos fix kamat kedvező és kiszámítható, a 10%-os önerő pedig elsőre nagyon vonzónak tűnik. Ez azonban kétélű dolog: ha alacsony az önerő, kevesebb pénz marad az illetékre, ügyvédi díjra, költözésre, berendezésre stb. Arról se feledkezzünk meg, hogy 25 év nagyon hosszú idő. Ha valaki felveszi a maximális 50 millió Ft-ot 25 éves futamidőre, akkor 3%-os kamat mellett havi 237.106 Ft-ot kell fizetnie – biztosan belefér?