Mi lesz, ha megszűnik a TAJ-kártya? Leszámolunk a tévhitekkel, ez vár ránk valójában

Az elmúlt pár hétben több olvasónk is megkereste az ügyfélszolgálatot, mert nem teljesen volt világos számukra, hogy mit kíván a kormány megszüntetni. Tényleg megszűnik a TAJ-kártya? Mit kell vinni majd akkor az orvoshoz? Hogyan lehet igazolni, hogy biztosítottak vagyunk? Ez csak néhány kérdés, ami felmerült a hír kapcsán. Cikkünkben tisztázzuk a félreértéseket, és bemutatjuk, mit tervez a kormány.

Megjelent a Magyar Közlönyben a kormány határozata, ami megszünteti a TAJ-kártyát, vagyis a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról szóló igazolvány fizikai formáját – számolt be a 24.hu. A kártyát egy elektronikus nyilvántartás fogja leváltani, amelynek kialakítására 288 millió forintot szánnak, 2026-tól pedig évi 41,75 milliót.

Gyorsan kiderült, hogy igazából nem a TAJ-kártyáról van szó, hanem a tb-kiskönyvről. Ez utóbbi egy régi típusú, papíralapú dokumentum, ami a társadalombiztosítási jogviszonyokat rögzítette. 2025 májusában a kormány elfogadott egy törvénymódosítást, ennek értelmében a kiskönyvet kivezetik, és áttérnek az elektronikus nyilvántartásra.

Akkor most megszűnik a TAJ-kártya, vagy sem?

Nem! Továbbra is fontos dokumentum marad, tartsuk biztos helyen. Ha elveszik, megrongálódik, pótoljuk mihamarabb – elképzelhető, hogy teljesen ingyen is igényelhetünk újat.

Egyébként az ellátásra akkor is jogosultak vagyunk, ha nincs meg a TAJ-kártya. A TAJ-szám önmagában is elegendő, azt bemondhatjuk vagy felmutathatjuk (pl fényképen). Ha nem tudjuk a számot, nincs róla fotónk, akkor sincs vész: orvos vagy az ellátást nyújtó intézmény elektronikusan le tudja ellenőrizni, hogy érvényes-e a TAJ-számunk, és jár-e nekünk az ellátás.

Maradt még kérdése? Más témáról érdeklődne? Írjon ügyfélszolgálatunknak, kollégáink 48 órán belül válaszolnak.

Tehát nem a kártyán múlik, hanem a TAJ-szám érvényességén, illetve a biztosítotti jogviszonyon. Ez többféleképpen szűnhet meg: az egyik leggyakoribb eset, amikor valaki elveszíti a munkáját, és nem fizeti maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot. (2025-ben ez havi 11.300 forint.) Hasonló helyzet áll elő akkor is, ha valaki egyéni vagy társas vállalkozó, de a tevékenységét szünetelteti/megszünteti, és emiatt nem teljesíti a járulékfizetési kötelezettségét. Szintén elveszítheti valaki a biztosítotti státuszát, ha például abbahagyja a tanulmányait, és emiatt megszűnik a diákstátusza, vagy ha külföldre költözik, és kijelentkezik a magyar társadalombiztosítási rendszerből.

Új TAJ kártya igénylés: a NEAK épületében nincs ügyfélfogadás
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hogyan lesz újra puha a törölköző? Ezt tedd vele, hogy megint lágy és selymes legyen

Ezekkel az egyszerű házi praktikákkal újra pihe-puhák lesznek a törölközők.

Jódtabletta sugárzás ellen: elővigyázatosság vagy életveszélyes hülyeség? Ezt mondja a sugárvédelmi szakértő

Jódra a szervezetünknek szüksége van, de nem mindegy, hogy azt milyen mennyiségben fogyasztjuk....

600 euróra büntethetnek Horvátországban, ha így sétálsz: 5 dolog, amire figyelj oda

Nem árt tudni, mire figyeljünk Horvátországban, ha nem szeretnénk 600 eurós bírságot fizetni.

Rág, fúr, pusztít: ha felbukkan a cserebogár, lépnünk kell – mutatjuk a leghatékonyabb módszereket

A cserebogár elleni védekezés sajnos nem pusztán nyári elfoglaltság, hanem a kert túlélésének záloga.

Ennyibe kerül ma a kútfúrás: 2025-ös árak, rejtett költségek és buktatók

A klímaváltozás és a vízdíjak folyamatos emelkedése miatt sokan gondolkodnak saját kút fúrásán....