Ha ilyen üzenetet kapsz a NAV-tól, tuti, hogy csalás – hatalmasat bukhatsz, ha bedőlsz a trükknek

NAV: “számlái zárolásra kerülnek!” Ön is kapott ilyen üzenetet? Sajnos lehetséges, mert újra felbukkantak a csaló e-mailek, sms-ek, amelyek a NAV nevében érkeznek. Most különösen aktuális a téma, hiszen az elmúlt időszakban kellett gépjárműadót befizetni, illetve alig néhány nap van hátra az adóbevallások elfogadásának végső határidejéből. Könnyű tehát azt hinni, hogy minden NAV-os üzenet az Adó és Vámhivataltól érkezett és reflexből követjük az üzenetben található utasításokat. De ne tegyük!

Több, mint 3,3 millió embert érint a gépjárműadó-határozat kiküldése, illetve 5,6 millió ember kap szja-bevallási tervezetet. Ezekkel kapcsolatban a NAV tárhelyre érkező üzenetekkel elektronikusan, illetve postán kommunikál ügyfeleivel, ez igaz a gépjárműadó-határozatokra és az szja-bevallás tervezetének elkészültéről szóló értesítésre is. Márciusban a NAV-Mobilosok is számíthatnak – az alkalmazásból küldött – rendszer üzenetre. Ezt a figyelmeztető rendszer üzenetet csak azok a NAV-Mobilosok kapják meg, akiknek gépjárműadót kell fizetniük- áll a NAV tájékoztatójában.

A csaló e-mailek, sms-ek a már jól ismert formát öltik: az üzenetben van egy link, amelyre rákattintva feltehetőleg egy azonnal települő és futó vírus fertőzi meg a gyanútlan áldozat eszközét. Valószínűleg adathalászok próbálják kicsalni a címzettek bizalmas adatait a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nevében.

A Magyar Narancs írta meg, milyen telefonszámról érkezhet a csaló üzenet. Illetve azt is, hogy mi szerepel az üzenetben.

Egy könyvelők által működtetett zárt szakmai Facebook-csoportban tették közzé a telefonszámot, amelyről jöttek az SMS-ek:  70 215 3895.

“Az SMS-nek ez a szövege: „NAV: A számlái zárolásra kerülnek.” A linkben szerepel a nav és a gov rövidítés is, majd ez: „id8h1.online”.

Nagyon hasonló a csaló üzenetek felépítése. Ez egy régebbi sms, ugyanazzal a fenyegető szöveggel és ismeretlen linkkel.

Nem lehet elégszer elmondani

Soha, semmilyen körülmények között sem szabad ismeretlen feladótól érkező e-mailben, sms-ben található linkre, mellékletekre kattintani. Nem szabad ismeretlen szoftvert telepíteni az eszközeinkre és a feladónak sem érdemes válaszolni!

A NAV nyomatékosította: “bizalmas információt (például jelszó, belépési vagy bankkártya adatok) a NAV nem kér sem sms-ben, sem e-mailben. Az adathalász üzenetekben feltűnő lehet a megfogalmazási, nyelvtani hiba, magyartalan szövegezés, a nav.gov.hu-tól eltérő webcím, emellett azok sokszor privát e-mail-címeket tartalmazhatnak vagy azokról küldhették. A NAV honlapja a www.nav.gov.hu címen található. Az internetes cím ellenőrzésével nagy bizonyossággal kiszűrhetők a hamis – vélhetően csalók által üzemeltetett, adathalász – honlapok is.”

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal biztosan nem küld a fenti tartalommal SMS-eket. Amennyiben valakinek tartozása van, az az ügyfélkapun keresztül kap értesítést.

Mit lehet tenni, ha valaki csaló sms-t, e-mailt kapott? Kérdezze Ügyfélszolgálatunkat és segítünk!

Mikor lehet valós a NAV: “számlái zárolásra kerülnek!” üzenet?

A NAV (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) bankszámla-zárolást akkor kezdeményezhet, ha adóhátralékot vagy más jogcímen fennálló tartozást állapít meg, és azt az adós (magánszemély vagy cég) nem fizeti meg határidőre, illetve nem él sikeres jogorvoslattal. 

A NAV akkor rendelheti el a bankszámla zárolását, vagyis az inkasszót, amikor:

  • Jogos és végrehajtható adótartozás áll fenn,
  • az adózó nem fizette meg határidőre
  • nincs vagy sikertelen a jogorvoslati eljárás (pl. fellebbezés, felügyeleti eljárás).

Inkasszó alá kerülhet a magánszemély vagy vállalkozás bankszámlája és akár több bankszámla is egyszerre. Jó, ha tudjuk, hogy részösszeg is zárolható a tartozás mértékéig.

Hogyan lehet a zárolást feloldani?

Több módja is van annak, hogy az inkasszó hogyan kerüljön feloldásra.

  1. A tartozás rendezése. Amint az adóhátralék (adó, bírság, pótlék stb.) teljes mértékben megfizetésre kerül, a NAV haladéktalanul intézkedik a zárolás feloldásáról.
    És a bank általában 1–2 munkanapon belül felszabadítja az összeget.
  2. Fizetési kedvezményi kérelem. Ennek érdekében lehet kérni részletfizetést, fizetési halasztást. Amíg erről dönt a NAV, addig is kérhető a végrehajtás szüneteltetése.
  3. Jogorvoslati eljárás indítása. A végrehajtási határozat ellen 15 napon belül lehet fellebbezni vagy kezdeményezhető bírósági eljárás is.
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Friss jogosítvány külföldön: nem vezethetsz vele ebben a 2 esetben

Friss jogsival külföldön: ha nem ismered ezeket a fontos szabályokat, ne indulj útnak!

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon

Talán kevesen tudják, hogy idén április 12. és 19. között már 11. alkalommal...

Hány nap táppénz jár a gyerek után? Életkor alapján mutatjuk

Nem mindegy, hogy táppénz vagy betegszabadság. Ha a beteg gyereket ápoljuk otthon, akkor...

A NAV mindent lát: nem érdemes Revoluton trükközni a jövedelemmel

Nem érdemes eltitkolni, mert nemcsak az eltitkolt jövedelmet terhelő adót kell megfizetni, hanem az adóbírságot és a késedelmi pótlékot is.

Az azonnali pénzügyi segély 253.000 forint: milyen támogatások járnak a bűncselekmény áldozatainak, hogy kell igényelni?

A támogatások egy része alanyi jogon, másik része rászorultság esetén jár. Azonnali pénzügyi segély méltányossági alapon kapható.

Személyi kölcsön még soha nem fogyott annyi, mint márciusban

Mindegyik hitel nagyon kellemetlen tud lenni, ha nem tudjuk törleszteni a részleteket.