Munkavégzés megváltozott munkaképességgel – Mennyit lehet dolgozni, és milyen feltételekkel?

Hány órát dolgozhat a megváltozott munkaképességű személy? Van-e valamilyen speciális feltétel, amely azokra a munkavállalókra vonatkozik, akik tartós fizikai betegséggel, szervi fogyatékossággal vagy viselkedési zavarral élnek és dolgoznak? 2024-ben megváltozott a szabályozás annak érdekében, hogy a megváltozott munkaképességű személyeknek ne kelljen kényszerű döntést hozni az ellátás vagy a munkavégzés lehetősége között.

Ki minősül megváltozott munkaképességű személynek?

Ha valakit – köznapi kifejezéssel élve – “leszázalékolnak” és megváltozott munkaképességűvé válik, akkor kétféle ellátási formát vehet igénybe. A rokkantsági ellátást és a rehabilitációs ellátást. Azt, hogy ki, melyik ellátásra jogosult, az ún. komplex minősítés határozza meg, amelyet a kormányhivatalon keresztül a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal végez el.

Leegyszerűsítve a rehabilitációs hatóság dönti el az egyén egészségi állapota alapján, hogy milyen mértékű az egészségkárosodása és milyen mértékben rehabilitálható az egyén.

Ahhoz, hogy valaki jogosult legyen a rehabilitációs ellátásra, hivatalosan is megváltozott munkaképességűnek kell minősülnie. 

Annál állapítják meg a megváltozott munkaképességet, akinek:

  • az egészségkárosodása meghaladja a 40%-ot az erről szóló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás, hatósági bizonyítvány alapján
  • egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű
  • emiatt korábbi munkáját nem tudja elvégezni, vagy nehezebben, esetleg egyáltalán nem tud dolgozni (munkaképesség csökkenése 50-100%-os)
  • megfelel bizonyos biztosítási jogviszonnyal kapcsolatos követelményeknek.

Hány órát dolgozhat a megváltozott munkaképességű személy?

A rokkantsági vagy a rehabilitációs ellátásban részesülő megváltozott munkaképességű személyek 2020. július 1-jétől időbeni és pénzbeni korlátozás nélkül dolgozhatnak mind a versenyszférában, mind pedig a közszférában.

A megváltozott munkaképességű személyek akár napi 8 órában, jövedelem korlátozás nélkül dolgozhatnak úgy is, hogy mellette rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesülnek.

A rokkantsági és a rehabilitációs ellátás nem minősül saját jogú nyugdíjnak, így a foglalkoztatásra és a járulékfizetésre az általános szabályok vonatkoznak, azaz 

a munkabérből 15 százalék személyi jövedelemadót és 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot vonnak le.

Mennyi szabadság jár?

A Munka Törvénykönyve alapján a megváltozott munkaképességű dolgozóknak az alapszabadságon túl évenként 5 munkanap pótszabadság jár, ha valaki:

  • megváltozott munkaképességű
  • fogyatékossági támogatásra jogosult
  • vakok személyi járadékára jogosult

Lenne még kérdésed? Mi sem egyszerűbb, kérdezd Ügyfélszolgálatunkat és kollégáink két munkanapon belül választ adnak!

Mennyit kereshetnek a megváltozott munkaképességű személyek?

A minimálbér összege 2025. január 1-jétől 290 800 forint, a garantált bérminimum pedig 348 800 forint.

Emellett fontos tudni, hogy a 2024. december 31-ét követő kezdő időponttól megállapított rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra való jogosultság esetén az alapösszeg 142 060 forint.

Szintén fontos a munkavállalás szempontjából, hogy a megváltozott munkaképességű személyek ellátásait annak a keresőtevékenységet folytató személynek is meg lehet állapítani, aki táppénzben, baleseti táppénzben részesül.

2024. január 1-től a keresőtevékenység folytatása már nem akadálya a megváltozott munkaképességű személyek ellátása megállapításának, azaz ahogy fentebb is írtuk, a megváltozott munkaképességű személyeknek járó ellátások folyósítása és a munkavégzés már nem zárja ki egymást.

Ahogyan pedig keresőtevékenységet is korlátozás nélkül végezhetnek, úgy táppénzre, baleseti táppénzre is jogosultak a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak folyósítása mellett.

Forrás: szocialisportal.hu, tasz.hu

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Nem csak házastársnak jár! Sokan nem tudják, de így is kérhető az özvegyi nyugdíj

Élettárs is jogosult lehet rá, ha bizonyos feltételek teljesülnek.

Szabad-e az avar és a kerti hulladék égetése tavasszal? Ezt mondja az önkormányzati rendelet

A válasz nem annyira egyszerű, mert az avar és kerti hulladék égetése önkormányzati rendelet szerint alakul.

Devizahitelek: döntő jelentőségű ítéletet hozott az unió bírósága, ami földindulást okozhat a magyar perekben

Érvénytelen lehet az összes devizahitel szerződés? Minden devizahitelest érintő fordulatot hozott egy bírósági ítélet.

Mikor számolják újra a Nők40-et? 65 év felett változhat-e a nyugdíj összege?

A Nők40 nyugdíj eleve teljes összegű, nem vonnak le belőle semmit, mert az érintett hölgy évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt vonul vissza.

Kipróbáltam a “kényelmetlen” módszert, és tényleg segít kézben tartani a mosást

A kényelmetlen módszer lényege, hogy nem rakod el a tiszta ruhákat kényelmes helyre, hanem olyan helyre teszed, ahol zavaróak. Így nem tudsz halogatni, mert mindig szem előtt lesznek.