Honnan tudom, hogy a vevő átíratta az autót? Súlyos pénzeket fizethet az eladó, ha nem történik meg

Új tipusú forgalmi engedélyek, legtutibb autóponyvák, rejtett hibák használt autóknál. Ha vezetsz, mi minden fontos információról írunk neked, ami érinthet téged. Az autó eladásakor mindkét félnek megvannak a kötelezettségei. Az eladó 8 napon belül be kell, hogy jelentse a jármű eladását. A vevőnek pedig 15 napja van arra, hogy átírja a forgalmit. Ha nem történik meg, az eladó nagy pénzbírságot kockáztat. Hogyan tudhatjuk meg, hogy a vevő valóban átíratta-e az autót? Mit tehet az eladó, ha nem történik meg?

Hogyan ellenőrizheted, hogy a vevő átíratta-e az autót?

Jelenleg nincs olyan rendszer, ahol az eladó automatikusan ellenőrizhetné, hogy az autó átírásra került. Az eladó leginkább a biztosítótól és az adóhatóságtól kaphat információt. Ha a biztosító elfogadja a felmondást „érdekmúlás” jogcímen, akkor biztosan lezajlott a tulajdonosváltás. Az adóhatóságtól is jöhet értesítés, ha nem ő a jövőben a gépjárműadó fizetője. Ezen jelek alapján lehet következtetni az átírásra.

Kötelezettségek és határidők: Mi vár ránk eladóként és vevőként?

Az eladónak mindössze 8 napja van, hogy bejelentse az adásvételt. Ezt online, személyesen vagy postai úton teheti meg. Fontos, hogy az adásvételi szerződést legalább négy példányban készítse el – egy marad a vevőnél, egy az eladónál, egy a hatóságnál és egy a biztosítónál. A vevőnek 15 napja van, hogy elvégezze az átírást. Ehhez szükséges az eredetiségvizsgálat, a forgalmi engedély és a törzskönyv. A folyamathoz érdemes megnézni a Kormányhivatalok összefoglaló videóját.

Mi történik, ha a vevő nem íratja át az autót?

Ha a vevő nem íratja át a járművet időben, az eladó továbbra is a jármű hivatalos tulajdonosának számít. A járművel kapcsolatos kötelezettségek – például gépjárműadó, kötelező biztosítás – az eladót terhelhetik. Sőt, ha a járművet szabálysértés miatt megbüntetik, az eladó is felelősségre vonható. Az eladó felelőssége tehát nem szűnik meg, amíg az átírás nem történik meg.

Ha maradt még kérdése a témával kapcsolatosan, akkor bátran keresse kollégáinkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon, ahol két napon belül válaszolunk önnek.

A hatóságok lépései a vevő mulasztása esetén

Ha a vevő nem íratja át az autót, a hatóság felszólíthatja őt az átírásra. A mulasztásért akár 10.000–30.000 forintos büntetés is járhat. Az eladónak, ha bejelentette az eladást, nem kell tovább felelnie a járművel kapcsolatos ügyekért. Az eladó tehát mentesül a jogi felelősségtől, ha az átírás elmarad.

biztonságos-e az elektromos autó

Miért fontos, hogy bejelentsd az eladást?

Az eladás bejelentése azért fontos, mert ha nem történik meg, az eladó továbbra is a jármű tulajdonosa lesz. Ennek következményeként ő lesz felelős a járművel kapcsolatos kötelezettségekért, mint a gépjárműadó vagy a biztosítás. Az eladó jogilag mentesülhet a felelősség alól, ha időben bejelenti az eladást, és a hatóság tudomásul veszi, hogy már nem ő a tulajdonos.

Az autó eladásakor mindkét félnek be kell tartania a határidőket. Az eladónak 8 napon belül be kell jelentenie az eladást, míg a vevőnek 15 napon belül át kell írnia a járművet. Ha ezek nem történnek meg, az eladó pénzügyi terheket vállalhat, és büntetésekkel is szembesülhet. Az eladónak tehát érdemes figyelni a szükséges adminisztrációra, amit itt tehet meg, s minden lépést időben elvégezni.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Eláraszt a parlagfű? Intézkedik a hatóság, ha itt jelented be

Ne csak bosszankodj: létezik egy egyszerű bejelentés, amivel hatósági intézkedést kérhetsz.

Hogyan lesz újra puha a törölköző? Ezt tedd vele, hogy megint lágy és selymes legyen

Ezekkel az egyszerű házi praktikákkal újra pihe-puhák lesznek a törölközők.

Jódtabletta sugárzás ellen: elővigyázatosság vagy életveszélyes hülyeség? Ezt mondja a sugárvédelmi szakértő

Jódra a szervezetünknek szüksége van, de nem mindegy, hogy azt milyen mennyiségben fogyasztjuk....

Mi lesz, ha megszűnik a TAJ-kártya? Leszámolunk a tévhitekkel, ez vár ránk valójában

Akkor most megszűnik a TAJ-kártya, vagy sem? Az olvasók kérdezték, mi válaszoltunk.

600 euróra büntethetnek Horvátországban, ha így sétálsz: 5 dolog, amire figyelj oda

Nem árt tudni, mire figyeljünk Horvátországban, ha nem szeretnénk 600 eurós bírságot fizetni.