TB-tartozás rendezése lépésről lépésre – így kérhetsz részletfizetést

Ha valaki valamilyen -méltányolható- ok miatt nem tudja határidőre befizetni a társadalombiztosítási járulékot, akkor fizetési kedvezményt, azaz részletfizetést, fizetési halasztást, a kötelezettség mérséklését vagy akár elengedését is kérheti a NAV-tól. Mutatjuk hogyan történik a TB tartozás rendezése.
Kinek van biztosítása? És kinek nincs automatikusan?
Magyarországon az egészségügyi ellátás biztosítási alapú. Ez azt jelenti, hogy annak jár, aki legalább 1 éve itt él és vagy saját maga, vagy helyette a munkahelye, iskolája stb. fizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Aki bejelentett munkaviszonnyal rendelkezik, saját vállalkozása van, vagy még tanul, illetve hallgatói jogviszonya van, annak nem kell külön a havi 11.800 forintos TB járulékot befizetnie.
Biztosítottnak tekinthető az, aki:
- bejelentve dolgozik valahol (ide értve a közmunkásokat is),
- munkanélküli, de álláskeresési járadékot kap,
- egyéni vagy társas vállalkozó,
- egyházi személy (pap, lelkész stb.),
- mezőgazdasági őstermelő,
- kisadózó,
- egyéb okból (pl. valamilyen szociális ellátás, nyugellátás, hallgatói jogviszony vagy kiskorúság miatt) ingyenesen jogosult egészségügyi ellátásra.

Ki jogosult az ingyenes TB ellátásra?
Például, ha valaki gyereket nevel vagy életkoránál, egészségi állapotánál fogva nem tud dolgozni. Nem kell fizetni
- csed, gyed, gyes vagy örökbefogadói díj folyósítása esetén
- gyod, ápolási díj, gyermeknevelési támogatás
- baleseti táppénz
- aktív korúak ellátása
- ha valaki megváltozott munkaképességű legalább 50%-ban vagy egészségkárosodást szenvedett 40%-ban vagy egészségi állapota legfeljebb 50%-os
- fogyatékossági támogatásban vagy rokkantsági járadékban részesül
- betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt és a jövedelme nem éri el a minimálbér 30%-át
- nyugdíjbiztosítási ellátásban részesül
- bentlakásos szociális intézmény lakója
- utógondozásban részesülő 18-24 év közötti fiatal
- felsőoktatásban, szakképző iskolában, technikumban vagy bármely más köznevelési intézményben tanulók
- ha valaki szociálisan rászoruló
- hajléktalan
Mi történik, ha nem tudom befizetni a TB-t?
Ez esetben még 6 hónapig van érvényes biztosítás, utána azonban érvénytelenné válik a TAJ-szám. Ilyenkor már a sürgősségi ellátás se jár ingyen, minden esetben fizetni kell az orvosi ellátásért, akár szakrendelőbe megyünk vagy kórházi ellátásra szorulunk.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy halasztható orvosi ellátás a tartozás rendezését követően vehető igénybe. Ide tartoznak a szűrővizsgálatok, fogorvosi beavatkozások, dietetikai tanácsadás vagy lágyéksérv és epeműtét. De ide tartoznak a jóindulatú daganatokat érintő műtétek is. Ezzel szemben a sürgősségi beavatkozásokat elvégzik, de ennek díját utólag ki kell fizetni.
Milyen kedvezmények kérhetők a TB tartozás rendezése céljából?
Mi történik, ha valaki nem tudja fizetni a tb-t és a fennálló tartozás kifizetése is nehézséget okoz? Bárki kerülhet hirtelen ilyen helyzetbe, ezért jó, ha tudjuk, hogy ilyenkor fizetési kedvezményt lehet kérni a NAV-tól, amelynek 3 fajtája van. Bizonyos feltételek fennállása esetén pedig a NAV köteles megadni ezt a kedvezményt.

- Részletfizetési kedvezmény. Részletfizetés esetén több hónapon keresztül van lehetőség törleszteni a tartozást. Ha például több hónapja nem tud valaki járulékot fizetni, akkor a részletfizetési kedvezmény lehetővé teszi, hogy ezt ne egyben kelljen visszafizetni, hanem több részletben.
- Fizetési halasztás. Ez azt jelenti, hogy ugyan egy összegben, de később is ráér rendezni a tartozást. Ha ezt engedélyezi a NAV, akkor nem kell azonnal kifizetni, elég a fizetési halasztás alapján később is.
- Tartozás összegének mérséklése. Ilyenkor lehet kérvényezni, hogy a tartozás összegét mérsékeljék vagy akár engedjék el teljes mértékben. Mérséklés esetén az egész tartozásnál kisebb összeget, elengedés esetén pedig semmit nem kell befizetni a hátralékból. Ezt általában olyan helyzetben lehet kérelmezni, amikor a tartozás befizetése súlyosan veszélyeztetné pl. a család megélhetését.
Maradtak még kérdéseid? Keresd Ügyfélszolgálatunkat és kollégáink két munkanapon belül díjmentesen segítenek!
TB tartozás rendezése lépésről lépésre
Fizetési kedvezmény nem jár automatikusan, ezt minden esetben a rászorulónak kell kérelmeznie.
Első lépésként a lakóhely szerint illetékes vármegyei adó- és vámigazgatóságot kell felkeresni. A fizetési kedvezményhez kapcsolódó kérelem innen tölthető le. Ezt személyesen vagy postán is beadhatjuk a NAV-hoz. A kérelem benyújtását követően a Fizetési Kedvezmények Osztálya mérlegeli, hogy jogosult-e valaki a fizetési kedvezményre.
A NAV ügyfélszolgálatok pontos címe, elérhetősége és postacíme pedig innen kereshetők ki.
Fizetési kedvezmény iránti kérelem benyújtása történhet ügyfélkapun keresztül is. A “méltányossági kérelem tartozás mérséklése, elengedése, fizetési kedvezmény iránt az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásokból eredő tartozások tekintetében” elnevezésű ügyintézési felület innen érhető el. Itt az “ügyintézés indítása” gombbal adhatjuk be a kérelmet.
Jó tudni! A fizetési kedvezményeken kívül megoldást jelenthet az is, ha valaki (például egy rokon vagy barát) átvállalja a tartozást, és befizeti azt. Ezt az átvállalást a NAV-nak is jóvá kell hagynia.
Forrás: tasz.hu, nav.gov.hu