Melyik a legjobb K2-vitamin? Számít, melyik formát választod – ezt keresd a jobb felszívódásért

Az érelmeszesedés sokáig tünetmentes, hosszú távon azonban szívrohamot, stroke-ot okozhat. A K2-vitaminnak nagy szerepe van az érelmeszesedés megelőzésében, amely a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásáért felel. Hogyan kell szedni, hogy hatásos legyen és melyik a legjobb K2-vitamin a felszívódás szempontjából, miért nem mindegy hogyan visszük be a szervezetbe?
Miért kell külön pótolni, nincs elég K2-vitamin az ételekben?
A K2-vitamin nemcsak a szív-és érrendszeri betegségek esetében lát el komoly megelőző funkciót, hanem a csontritkulás és véralvadás tekintetében is elengedhetetlen. Emellett a legtöbb öregedéssel járó betegség megelőzésében szerepe van, továbbá a rákos megbetegedések esetén is pozitív hatást mutattak ki, például a leukémiás sejtekben képes sejtelhalást előidézni.
A K-vitaminnak két fajtája van, a K1 és K2. A K1 vitaminnak jobb a felszívódása és könnyebben hasznosul természetes formában, például spenóttal, kelkáposztával, mindenféle zöld növénnyel könnyen pótolhatjuk. Ebből nem szokott hiány fellépni, egyedül a csecsemőknél fontos pótolni.
A K2 esetében már más a helyzet, ennek lassabb a felszívódása és noha a vastagbélben található baktériumok is képesek előállítani, nagy részét mégsem tudja a szervezet hasznosítani. Természetes módon még a tojásban, sajtokban és savanyú káposztában található.
Honnan tudom, hogy K2-vitamin hiányom van?
Vérvétellel deríthető ki a szervezet K2 szintje. Akkor érdemes utánajárni, ha valaki csontritkulásban szenved vagy véralvadási problémákat tapasztal. Például kisebb ütés hatására is könnyen alakul ki véraláfutás vagy a gyakori orrvérzés, illetve véres vizelet is intő jel lehet. Nőknél pedig a nehéz menstruáció.
További kérdések merültek fel a témával kapcsolatban? Keresd Ügyfélszolgálatunkat és kollégáink segítenek!
Mennyi K2-vitamint kell szedni?
A K-vitamin igény egyénenként változik, de általánosan a felnőtt szervezet számára napi 60-80 mikrogramm az ajánlott mennyiség.
Ajánlott azonban körültekintően szedni és orvosunkkal konzultálni, mielőtt elkezdjük a pótlást, mert a K2-vitamin túladagolható. Ezt onnan tudjuk, hogy csalánkiütés, viszketés, légzési nehézség vagy szabálytalan szívverés tüneteit észleljük magunkon.
Ezen kívül gyomorgörcsökhöz, hányingerhez, hasmenéshez és hányáshoz is vezethet a túladagolás és például a magas vérnyomásban szenvedők kifejezett körültekintéssel szedhetik csak.

Melyik a legjobb K2-vitamin?
A K2-vitamin felszívódását és hasznosulását befolyásolja a készítmény formája. A folyadékban oldott vitaminok – cseppek vagy spray-k- többnyire gyorsabban és hatékonyabban szívódnak fel, mivel közvetlenül a nyálkahártyán keresztül kerülnek a véráramba. Ezzel szemben például a tabletták esetében a hatóanyag felszabadulása és felszívódása lassabb lehet, különösen, ha por formájúak. Ezért ajánlott inkább a K2-vitamin csepp vagy spray formájában történő pótlása.
Többféle K2-vitamin cseppből is lehet választani, melyeknek az ára 2.000-6.000 forint között mozog. Sokszor D-vitaminnal együtt árulják, egyes kutatások szerint ez a vitamin kombináció nagy megelőző szerepet játszik a csontritkulás és a szívbetegségek kialakulásában. Viszont a D-vitamin mellé nem szükséges feltétlenül K2-vitamint szedni, bár sok helyen olvasni, hogy a D-vitamin K-2 nélkül nem hasznosul, de itt olvasható Dr. Novák Hunor állásfoglalása a témában.