Újra régi fényükben tündökölnek réztárgyaid, ha ezzel tisztítod: nem a szódabikarbóna a megoldás!

A rézből készült tárgyak ékes díszei lehetnek otthonunknak, hiszen gyakran készülnek lámpák, ajtókilincsek, gyertyatartók, edények és egyéb használati tárgyak is rézből. A rossz hír azonban, hogy a rézből készült tárgyak idővel elveszítik ragyogásukat az oxidáció miatt és elszíneződnek. A csillogás helyét a legrosszabb esetben átveszi egy sötétbarna, néha zöldes patinaréteg. Az utóbbitól való megszabadulás már szakember segítségét vonhatja maga után. Az enyhébb elszíneződéseket mi is eltávolíthatjuk különböző házi praktikák gondos alkalmazásával. Bár sokan esküsznek a szódabikarbónára és más praktikákra, a valóságban ezek nem mindig hozzák meg a várt eredményt. Ha valóban hatékony módszert keresünk réztárgyaink tisztítására, akkor érdemes elfelejtenünk a szokásos trükköket, és kipróbálni egy olyan megoldást, amely valóban működik. Cikkünkben mutatjuk, hogy a réz tisztítása házilag hogyan működik a bevált praktikák alkalmazásával.
Réz tisztítása házilag: néhány bevált és nem bevált módszer

Az egyik gyakran ajánlott módszer a szódabikarbóna vagy a fogkrém használata. Ez az eljárás azonban nagyrészt csak felületi szennyeződéseket képes eltávolítani – a makacs oxidációs réteggel szemben hatástalan marad. Bár a dörzsölés valamennyit segíthet, a réz világossága és aranyszíne nem tér vissza ettől a módszertől. Ezt az eljárást így csak akkor használjuk, ha inkább felületi szennyeződések miatt veszítették el réztárgyaink a csillogásukat.
Egy másik népszerű házi praktika a ketchup használata. Az elmélet szerint a benne lévő savak segítenek feloldani az oxidációt. Sokan hosszabb ideig hagyják a réztárgyakon, abban a reményben, hogy az elszíneződés eltűnik. Azonban a valóságban a ketchup alig hoz változást – a zöldes és barnás réteg makacsul a helyén marad. Ennek ellenére is, néhány oldal ajánlja a ketchup vagy a paradicsompüré alkalmazását. Ha biztosra akarunk menni, akkor nem ez a legmeggyőzőbb eljárás.
A citrom és só, illetve az ecet és só, valamint az ecet, só és liszt kombinációját is sokan ajánlják. Ezek az összetevők hatékony tisztítószerek, de előfordulhat, hogy nem mindig hozzák meg a kívánt eredményt. Mindenesetre hatásosabbak a ketchup, a szódabikarbóna, vagy a fogkrém alkalmazásától savasságukból kifolyólag. Esetükben is ajánlott az áztatás, vagy a vékony réteggel való bekenés puha törlőronggyal, és az ily módon való pihentetés legalább 15-30 percig. A réztárgyaink feltehetőleg visszanyerik tőlük élénk, tündöklő színüket.
A hatásos megoldás: kóla és WD-40
Réz tisztítása házilag: ha a fenti módszerek nem működnek, akkor itt az ideje, hogy egy teljesen más megközelítést alkalmazzunk. A kóla és a WD-40 két olyan anyag, amelyet eredetileg nem réztisztításra fejlesztettek ki, mégis lenyűgöző eredményeket hozhatnak.
A kólában található foszforsav segít fellazítani az oxidációs réteget. Ha egy réztárgyat legalább egy órára kólába áztatunk, akkor a folyadék fokozatosan elkezdi feloldani a makacs foltokat. A legjobb eredmény érdekében érdemes a tárgyakat teljesen elmeríteni, és időnként megmozgatni őket, hogy az ital mindenhol egyenletesen érje a felületet.
Még ennél is hatékonyabb megoldás a WD-40 használata. Ez az univerzális anyag nemcsak a rozsdás alkatrészek tisztítására alkalmas, hanem réztisztításra is kiváló. Ha egy réztárgyat alaposan befújunk WD-40-nel, és legalább egy órán keresztül hagyjuk hatni, akkor az oxidációs réteg fokozatosan elkezd feloldódni. Egy puha rongy vagy papírtörlő segítségével áttörölve a tárgyakat, azonnal láthatóvá válik a különbség: a sárgaréz fényesebb és tisztább lesz. A tökéletes eredmény érdekében több rétegben is alkalmazhatjuk a WD-40-et, vagyis többször fújjuk be, hagyjuk hatni, majd töröljük át. Ez segít abban, hogy az oxidációs elszíneződés rétegenként oldódjon fel, és a tárgy visszanyerje eredeti csillogását.
A réz tisztítása házilag, valamint tartásának fontos szabályai

- Réz tisztítása házilag: előtte győződjünk meg róla, hogy valóban rézből készült tárggyal van dolgunk! Sok fémötvözet hasonlít a rézre, és más tisztítási módszert igényelhetnek. Egy egyszerű mágnespróba segíthet eldönteni: ha a mágnes nem tapad, akkor tiszta rézről van szó.
- Ne használjunk durva dörzsölőeszközöket! A réz viszonylag puha fém, így könnyen karcolódik. Mindig puha rongyot vagy szivacsot használjunk a tisztításhoz, és messziről kerüljük el a fémsörtés keféket.
- Mindig alaposan öblítsük le és szárítsuk meg a tárgyakat! A tisztítás után tiszta vízzel öblítsük le a réztárgyakat, majd egy száraz, puha ronggyal töröljük át őket, hogy elkerüljük az újabb oxidációt.
- A sárgaréz lámpák gyakran lakkal vannak bevonva. A lakkbevonat eltávolítása előtt ne kezdjük neki a tárgy tisztításának! Távolítsuk el a lakkréteget valamilyen lakk- vagy festéklemosóval, és ezután alkalmazzuk valamelyik házi technikát a tisztításra.
- Kerüljük a réztárgyak túlzott érintését! A kezünkön lévő zsírtól hamarabb mattá válhat a réztárgyak felülete, így csökkentve a réztárgy élettartamát is.
Miután sikerült réztárgyainkat visszahozni régi fényükbe, érdemes megóvni őket az újbóli elszíneződéstől. Egy vékony viaszréteg (például méhviasz), vagy akár valamilyen olajréteg (például lenmagolaj) segíthet megelőzni az oxidációt és hosszabb ideig megőrizni a csillogást.