Mik az ajánlott oltások, amiket érdemes a gyereknek megkapni?

A gyerekek immunrendszere kicsi korban még éretlen. Épp ezért 5 éves korukig különösen érzékenyek bizonyos fertőző betegségekre. Ezek jó részétől – az orvostudománynak hála – a betegség ellen kifejlesztett oltás óvja meg őket. Azzal pedig, ha megkapják a kötelező, illetve az ajánlott védőoltásokat, a közösséget többi tagjának is védelmet nyújtunk.
A kötelező oltások
Ezek az oltások ingyenesek, beadásuk pedig nem választás kérdése. A házi gyermekorvos adja be őket és a védőnővel kell egyeztetni az ismétlő oltások időpontjairól.
Egy újszülött az első oltását még a kórházban kapja meg, ez a BCG-oltást, mely a tuberculosis baktériummal szemben nyújt védettséget. Ezután 2 hónaposan folytatódik a kötelező oltások sora. A torokgyík, a szamárköhögés, a tetanusz, a járványos gyermekbénulás és a Haemophilus influenzae b kórokozó ellen kap védőoltást a gyermek. 15 hónapos korban jön a mumpsz, a kanyaró és a rózsahimlő elleni oltás. 2020 óta pedig kötelező a varicella/bárányhimlő elleni oltás is.
Az ajánlott oltás
Ezek a védőoltások már nem mindenkinek ingyenesek. Bizonyos alapbetegségek és a rizikócsoportba tartozó gyerekek viszont a háziorvoson keresztül költség nélkül juthatnak hozzá. Az ajánlott védőoltások listája változó. Nézzük jelenleg mik azok, amik javasoltak, bár nem kötelezőek. Az oltások ellenjavallatairól és mellékhatásairól minden esetben kérdezzük meg az orvosunkat.
- Rotavírus elleni védőoltás
A szülők között csak fosós-hányósként emlegetett rotavírus súlyos megbetegedést is okozhat. A hasmenéssel, hányással járó betegség nagyon gyakori, mivel gyorsan és hatékony fertőz. Könnyen ledönt a lábáról egy egész ovis csoportot, utána pedig a hozzájuk tartozó felnőtteket is. A veszélyt a nagyfokú folyadékvesztést követő kiszáradás jelenti. A védőoltás szájon át adandó gyógyszer, típustól függően 2 vagy 3 adagos és 12-16 hetes kor előtt el kell kezdeni az oltási sort.

- A járványos agyhártyagyulladás
A járványos agyhártyagyulladást egy Neisseria meningitidis nevű baktérium okozza. Több típusa ismert, de a védőoltás csak négy ellen nyújt védettséget. Cseppfertőzéssel terjed, főleg zárt közösségekben. Az agyhártyagyulladás életveszélyes megbetegedés, a kórokozó a felnőtt populáció 5-15 %-ának normál garatflórájában megtalálható. Több féle vakcina áll rendelkezésre, amiket már pár hetes korban meg kell kezdeni, de akár felnőtteknek is beadható.
- Kullancs okozta agyvelő-gyulladás
Ahogy beindul a jó idő, megjelennek a kullancsok is. Nem is kell kirándulni hozzá, elég ha a bokáig érő fűben sétálunk, már esély van rá, hogy belénk kapaszkodik egy vérszívó. Ezek egy része pedig súlyos fertőzést okozhat. Hazánk nem számít endémiás területnek, azaz az agyvelő gyulladás nem fordul elő tartósan és rendszeresen. A ritka esetek viszont súlyos következményekkel járhatnak. Gyerekek és felnőttek egyaránt olthatóak. A vakcina főleg akkor javasolt, ha sokat tartózkodunk igazoltan fertőzött területen. Fontos tudni, hogy az oltás nem nyújt védelmet a kullancsok által terjesztett másik megbetegedés, a Lyme-kór ellen.
A humán papillómavírus egy szexuális úton terjedő vírus, aminek több csoportja ismert. Méhnyakrákot és egyéb bőrdaganatokat, jóindulatú hámelváltozásokat okozhat. Az oltások a vírus magas kockázatú fajtái ellen nyújtanak védelmet. Az oltás bár nem kötelező, 2014-től kötelezően felajánlható a 12. életévüket betöltött lányok, 2020-tól pedig a 12. életévüket betöltött fiúk számára is. Az ingyenes védőoltáshoz aa gyerekorvoshoz juthatunk hozzá.

- Influenza
A cseppfertőzéssel terjedő influenzát többféle influenza vírus okozhatja.A felső légúti betegség szövődménye lehet a tüdőgyulladás és az agyvelőgyulladás is. A legnagyobb arányban a gyerekek kapják el, közöttük is különösen az egy éven aluliak körében nagyobb arányú a megbetegedés.A védőoltás évről évre más, ezért évente meg kell újítani. A vakcina térítésmentes, a gyerekorvostól kérhetjük és ősszel javasolt a beadása.
- Koronavírus
2019 végén lépett be az életünkbe a koronavírus. A SARS-CoV-2 vírus súlyos légzőszervi megbetegedés okoz, cseppfertőzéssel terjed. Gyerekek körében általában enyhe és gyors lefolyású, de a heveny betegségen átesetteknek elhúzódó, több szervet is érintő panaszokat okozhat. Gyerekeknél ritka, de súlyos a sokszervi gyulladás (PIMS), mely a korábbi vírusfertőzésre adott kóros immunreakció, és akár intenzív osztályos ellátást is igényelhet. A vakcinát jelenleg 5 éves kortól ajánlják és a teljes oltási sor két oltásból áll.