Folyton kimerült vagy, nem tudsz aludni? Ezek tavaszi fáradtság elleni vitaminok segíthetnek

Miért van az, hogy amikor eljön a jó idő, hirtelen elfogy az energiánk, több alvásra, pihenésre van szükségünk? Nyugalom, ez a szervezet természetes reakciója. De mit tehetünk annak érdekben, hogy újra telve legyünk energiával? Milyen hatásos, tavaszi fáradtság elleni vitaminok segíthetnek? Melyek ezek? Cikkünkben megválaszoljuk a kérdéseket.
Mi az oka annak, hogy nem tudunk aludni?
A tavaszi fáradtság nem a véletlen műve, hanem a szervezetünk reakciója a környezetbeli változásokra. Télen kevesebb a napsütés, a táplálkozásunk is másmilyen és amikor át kell váltani egyik rendszerről a másikra, az megterheli a testünket. A tél folyamán már eleve felhasználjuk az energiatartalékainkat, és lelkileg is megviseli az embert, ha sokáig nem éri napsütés, nem eszik friss zöldséget és gyümölcsöt.
A hormonoknak is megvan a maga szerepe a tavaszi fáradtságban és a hideg idő alatt kialakult rossz közérzetben. A fáradtságérzetért felelős hormonok szintje ingadozik ilyenkor, hiszen mindkettő szorosan összefügg az érzékelt napfény mennyiségével. A melatoninképződés lassabb a téli borús időben, ezért nagyobb az alvásigény is. A tavasz változásokat idéz elő, amelyek először az alvás-ébrenléti bioritmusban okoznak zavart, majd idővel beállnak egy új ciklusra. A szerotonin képződése a fokozott fénymennyiséggel nő, ellentétes esetben pedig csökken. Ezért alakul ki a téli depresszió. Ahogy hosszabbá válnak a nappalok, és kitisztul az ég, a szerotonin szintünk is fokozatosan újraépül. Ezek a folyamatok mind terhelik és fárasztják a szervezetet. Így alakul ki a tavaszi fáradtság.
Miért baj, ha nem tudjuk magunkat rendesen kipihenni?
Az alvás nagyon fontos az egészség fenntartásában. Ha valakinek alvászavara van, az több betegség előjele is lehet. A kialvatlanság miatt csökken a koncentrálóképesség, kevésbé leszünk kiegyensúlyozottak érzelmileg és ez az életünk több területén okozhat problémát. Sőt az alvás szabályozza mindennapjaink periodicitását, így a ha ez felborul, gyengül az immunrendszer, a sejtciklus sem működik megfelelően és könnyebben leszünk betegek.
Mit tehetünk ellene?
A szerotonin növelése érdekében (és persze sok más pozitív hatás miatt) mozogjunk kicsit többet. Nem kell túlterhelni magunkat, elég egy tízperces séta is, ha nem szoktunk sokat mozogni. Mérjük be, mi az a kis plusz testmozgás, amit be tudunk iktatni a mindennapjainkba. Cserébe enyhülni fognak a depresszív panaszok és a közérzet is javul.
Az étkezésünkbe is iktassunk be pár változtatást. Napi többször étkezzünk, és fogyasszunk kisebb adagokat, ettől egyenletesebb lesz a szervezet energiaellátása, a fokozatos feldolgozás pedig kevésbé lesz megterhelő. Vigyünk be több zöldséget, gyümölcsöt és tejterméket, hogy pótoljuk a télen elvesztett vitaminokat. A vízfogyasztást pedig növeljük meg, hogy segítsük az anyagcserét.
Tavaszi fáradtság elleni vitaminok
B12: jótékonyan hat az emésztésre, az elfogyasztott szénhidrátot energiává alakítja.
B16: segíti az emésztőrendszerben a lebomló anyagok felszívódását, hozzájárul az idegrendszer egészséges működéséhez, az immunrendszert is erősíti és elengedhetetlen a jó hangulathoz
B9, folsav: megőrzi a mentális nyugalmat, fenntartja a megfelelő agyműködést és az örökítőanyag szintetizálásában, a vörösvérsejtek előállításában is van szerepe.
B1: az idegrendszernek, az izomzatnak szükséges a B1 vitamin, de az energia-anyagcsere folyamatokhoz is hozzájárul.
B3, niacin: segíti az energiaszint fenntartását, a glükóz lebontását és az emésztő-, az ideg- és a keringési rendszer működését.