Hogyan történik a nyugdíj lemondása halál esetén? Ezek a főbb pontok

Milyen teendőink vannak, ha nyugdíjas rokonunk elhunyt? Szeretteink elvesztésekor az érzelmi és lelki nehézségeken, feladatokon túl a gyászolónak további teendői vannak, ilyen például a nyugdíj lemondása halál esetén.

Egy természetes személy halálakor megszűnik a nyugellátásban való jogosultsága.

A nyugdíjat folyósítani kell a jogosult halálának napját magába foglaló hónap végéig, és a nyugdíjellátásról szóló törvényben megtaláljuk, ki veheti fel ezt az összeget.

Először is, be kell jelenteni az elhalálozás tényét a nyugdíjhatóság részére. Ilyenkor az elhalálozás tényét és időpontját a nyugdíjassal egy közös háztartásban élő személynek 15 napon belül kötelessége, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak bejelentenie. Mindezt az elhunyt nyugdíjas törzsszámára hivatkozva. A bejelentésnél mellékelni kell az eredeti halotti anyakönyvi kivonatot, vagy annak hitelesített másolatát. Habár már létezik elektronikus anyakönyvi rendszer, a törvény még előírja, hogy papír formájában is be legyen adva a kivonat.

Abban az esetben, ha az ellátás utalása gondnok vagy gyám részére történt, az ő felelőssége a bejelentést megtenni a nyugdíj lemondásáról halál esetén.

Mi történik az utolsó esedékes ellátással a nyugdíj lemondása esetében?

A halál napját magába foglaló hónap végéig illeti az esedékes ellátás a nyugdíjast.

A nyugdíjas elhalálozásakor a személy közös háztartásban élt

  • házastársa
  • gyermeke
  • unokája
  • szülője
  • nagyszülője
  • testvére

igényelheti, ebben a meghatározott sorrendben, egy éven belül.

Ha nincs ilyen törvényes örökös személy, akkor az örökös igényelheti az ellátást a hagyatéki végzés jogerőssé válásának napjától vagy a halál napjától számított egy éven belül.

A közös háztartásban élő személyek megelőzik azt, aki nem élt vele egy háztartásban, vagyis nem a törvényes öröklés rendje az irányadó.

Ha a nyugdíjassal együtt élt családtag tesz igényt, elegendő az erre a célra rendszeresített nyilatkozatot kitöltenie. Ebből megállapítható a rokoni kapcsolat és az is, hogy egy háztartásban éltek-e. Ezen kívül tartalmazza az elhunyt adatait és az ellátásának folyósítási törzsszámát.

Ha örökös veszi át az ellátást, akkor az ő részére a jogerős záradékkal ellátott öröklési bizonyítvány és hagyatéki végzés meglétével lesz kifizetve a fel nem vett nyugdíjellátás.

Ezek alapján, jogszerűen átveheti a nyugdíj összegét a közös háztartásban élő közeli hozzátartozó. Mindezt a postai kézbesítőtől. Ha nem veszik át, a posta visszaküldi az összeget a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Főigazgatóságának. Ezután írásban lehet kérelmezni a pénzösszeget a halál napjától számított egy évben.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...