Depresszió kezelése gyógyszer nélkül: 3 dolog, ami segíthet jobban érezni magad

Egyre több kutatás világít rá arra, hogy összefüggés lehet az étkezési szokásaink és a depresszió kialakulása között. Az sem titok, hogy a depressziót célzó terápiák során az egyik legfontosabb tényező a rendszeres testmozgás beiktatása. Körüljártuk, hogy hogyan működik a depresszió kezelése gyógyszer nélkül, mik azok a hétköznapi dolgok, amelyek megváltoztatásával sokat tehetünk a depressziós állapot javulásáért.
A depressziónak több típusát különböztetjük meg. Minden esetben más és más a kiváltó oka, így nem létezik egy minden ember számára gyors és egyetemes megoldás. Létezik gyerekkor óta húzódó depresszió, de van, amit egy felnőttkori veszteség vált ki. A depresszióval foglalkozó kutatások azonban egyre inkább rámutatnak arra, hogy a tudatos étkezés és rendszeres testmozgás jó hatással van a depresszióra.
Mik a depresszió tünetei?
- Állandó szomorúság, rosszkedv, örömképtelenség, öngyűlölet és szeretetképtelenség
- Csökkent érdeklődés, gyakran érezhetjük, hogy nincs kedvünk semmihez
- Produktivitás és aktivitás csökken
- Fáradtság, energiahiány
- Görnyedt testtartás
- Halk beszéd
- Végtelenül negatívan látja önmagát, a világot, jövőjét, pesszimista és reményvesztett
- Gyengült koncentrációs képesség
- Negatív énkép
- Múltban és a jövőben élés, a jelen nem létezik
Depresszióra jellemző testi tünetek
- fejfájás
- emésztési zavar
- fogyás vagy hízás
- szédülés
- alvászavar
- állandó fáradékonyság
Ha fenti tüneteket észleljük magunkon, minden esetben kérjük szakorvos segítségét a gyógyuláshoz. Az alábbi tanácsok öngyógyításra nem alkalmasak, de emellett a testmozgás és az egészséges étrend beiktatásával ártani nem ártunk, sőt.
Depresszió kezelése gyógyszer nélkül: vitaminok
Egyes kutatások szerint például az Omega-3 zsírsav hiánya olyan agyműködési zavarokhoz vezethet, amelyek hatására nehezebben birkózunk meg a stresszel vagy a különböző veszteségekkel. A depresszióval való megküzdés egyik sikeres módja tehát, ha elég Omega-3 zsírsavat fogyasztunk.
Mi a legjobb az Omega-3 zsírsav szempontjából?
Fogyasszunk rendszeresen:
- lenmagolajat
- tökmagolajat
- csukamájolajat
- tőkehalmájat
- heringet
- tonhalat
- busát
A vizsgálatok arra is rámutatnak, hogy a nagyrészt teljes kiőrlésű gabonát, gyümölcsöt, zöldséget, olívaolajat, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket és antioxidánsokat tartalmazó étrenden élők kevésbé vannak kitéve a depressziónak.
Depresszió kezelése gyógyszer nélkül: diéta
Az úgynevezett DASH diétát nemcsak a depresszió kezelésére ajánlják, hanem a legújabb kutatások alapján magas vérnyomás és a szív-és érrendszeri betegségek esetén is igen hatásos.
A tudományos magyarázat szerint a “növény hangsúlyos diétánál a növényi rost addig ügyködik a bélben, míg rövidláncú zsírsavakat hoz létre, így azok, akik több rostot esznek, többféle bélbaktériummal rendelkeznek. Ezzel szemben az állati eredetű élelmiszerek nemcsak testzsírokat termelnek, de gyulladást is okozhatnak a testünkben. A gyulladás pedig nemcsak a véredényeket károsítja, de ahogy fentebb is írtuk, fokozza a depresszió és más mentális betegségek kockázatát is”- emeli ki a Hvg.hu
Depresszió kezelése gyógyszer nélkül: rendszeres testedzés
A rendszeres testedzés javítja a hangulatot, elősegíti a jobb alvást, emellett növeli az energiaszintet. Sportolás közben kevésbé gondolunk negatív dolgokra és könnyebben elvonatkoztatunk a hétköznapi gondoktól.
De miért van ilyen jó hatással a mozgás az agyunkra? Bármilyen sportot is végzünk, az képes megváltoztatni az agyban lévő ingerületátvivő anyagok és hormonok szintjét is. Növeli a boldogsághormonként ismert endorfin, az örömérzetért felelős szerototin, a motiváltságot eredményező dopamin szintjét, serkenti a sejtnövekedést a hippocampusban vagy éppen lebontja a kortizol stresszhormont.
Az, hogy milyen mozgásformát választunk, szinte mindegy is. Az a lényeg, hogy rendszeresen végezzük és szeressük, amit sportolunk. Ez lehet túrázás vagy séta az erdőben, a természet már önmagában nyugtató hatással van az elmére. A jóga vagy úszás is jó választás, a futás vagy kocogás pedig kifejezetten nyugtató hatású.