Hirtelen hízás okai: 10 egészségügyi probléma, amit nem szabad félvállról venni

Súlygyarapodásról akkor beszélünk, amikor a szervezet több kalóriát vesz fel, mint amennyit eléget és a felesleget zsírként raktározza el. Az esetek egy részében tisztában vagyunk vele, hogy például az elmúlt időszakban kevesebbet mozogtunk, többet ettünk, mint szoktunk és emiatt plusz kilók rakódtak ránk. Amint változtatunk az életmódunkon, a többletsúly ahogyan jött, le is megy. Nem mindig ilyen „egyszerű” a helyzet: ha a hirtelen súlygyarapodás látszólag ok nélkül történik, ráadásul rövid idő alatt, érdemes mihamarabb utánajárni a kiváltó okoknak. Mi állhat a háttérben, mik lehetnek a hirtelen hízás okai?

Hirtelen hízás okai betegség esetén

Milyen betegségek jöhetnek szóba hirtelen hízás esetén, amikor úgy érezzük, hogy nem változott az életmódunk és nem találjuk a hétköznapi okait a súlygyarapodásnak?

Stressz

A hirtelen hízás okai közé tartozik a mindennapi stressz. A rendszeres feszültség és idegeskedés megemeli a szervezet kortizol, azaz stresszhormon szintjét. Ez növeli az étvágyat és túlevéshez vezet, de a stressz ugyanígy az alvási szokásainkra is hatással van. Stressz hatására rosszul alszunk, kialvatlanul pedig szintén éhesebbek vagyunk. 

Alvási apnoé

A rendszeres légzéskimaradás által megzavart alvás nem pihentető a szervezet számára. Már önmagában az alváshiány is hozzájárulhat a hirtelen súlygyarapodáshoz, alvási apnoé esetében még súlyosabb problémáról beszélhetünk. Amikor keveset vagy nem pihentető módon alszunk, a szervezet több ghrelint, azaz étvágyat serkentő hormont, és kevesebb leptint termel. A leptin felel azért, hogy elnyomja az étvágyat. Ez szintén túlevéshez és súlygyarapodáshoz vezet.

Policisztás Ovárium Szindróma

A hirtelen hízás okai között nagyon gyakran találunk hormonális problémákat. A PCOS (policisztás ovárium szindróma) egy nőket érintő betegség, amely kifejezetten hormonális tünetekkel járó anyagcsere betegség. Inzulinrezisztencia okozza és vezető tünetei közé tartozik a hirtelen hízás – főleg hasi területre – és a túlzott férfihormon termelődés (szőrösödés, petefészek ciszták, hajhullás). 

Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy alulműködés is okozhat hirtelen hízást. A pajzsmirigy hormonok az anyagcsere szabályozásáért felelősek, amelyek alulműködés esetén lelassulnak, így válik árulkodó tünetté a hirtelen súlygyarapodás, főként, ha egyébként nem változtattunk jelentősen az étkezési és sportolási szokásainkon.

Cushing-szindróma

A Cushing-szindróma a mellékvesekéreg túlműködését jelenti, ilyenkor túltermelődik a kortizol hormon, amely a cukoranyagcsere szabályozásban vesz részt. Magas vércukorszintet eredményez és a hízás jellemzően a hastájékon és az arcon jelenik meg.

Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek, például az antidepresszánsok, az antipszichotikumok és a kortikoszteroidok mellékhatása lehet, ha gyorsan felszaladnak ránk plusz kilók.

Hirtelen hízás okai életmódbeli tényezők miatt

Az ünnepi időszak a hatalmas lakomákkal, otthon vagy vendégségben ücsörgéssel, mindennapos koccintásokkal simán okozhat rövid időn belül is súlygyarapodást. (Akár csak vizesedés formájában is.) Gondoljuk végig az elmúlt két hetünket: hogyan teltek a mindennapok?

Mozgáshiány

Ha csökken az aktivitás szintje, természetes a súlygyarapodás. A fizikai aktivitás segít a kalóriák elégetésében és az egészséges testsúly megőrzésében. Már napi fél óra séta is rengeteg számít a megfelelő anyagcsere szempontjából.

Túlzott kalóriabevitel

Talán felesleges is külön kiemelni, hiszen azzal mindenki tisztában van, hogyha többet eszik az súlygyarapodáshoz vezet. Főként az ünnepi időszak után, amikor akaratlanul is több kalóriát viszünk be, hiszen vendégségről vendégségre járunk. Ráadásul az ünnepi ételek nem arról híresek, hogy alacsony cukor- és zsírtartalommal rendelkeznek. Egy ilyen evős-ivós maraton után gyakori a hirtelen hízás.

Alkoholfogyasztás

Az alkoholos italok magas kalóriatartalommal rendelkeznek, lassítják az anyagcserét és megakadályozzák a szervezet zsírégetését. Emellett nagyobb mennyiségű alkohol elfogyasztása esetén emelkedik a kortizol hormon szintje, ami a fent leírtak szerint szintén súlygyarapodást okoz.

Életkor

Az életkor előrehaladtával az ember izomtömeget veszít, ami lelassítja az anyagcserét. Az anyagcsere lelassulásával a zsírtömeg elkezd nőni a testben és hízás alakul ki. Ugyanígy a menopauza során is tapasztalhatunk súlygyarapodást az ösztradiol nevű ösztrogén hormon csökkent szintje miatt. 

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...