2024-ben is érdemes az önkormányzatok honlapjain nézelődnünk, ha kedvezményes árú lakhatást keresünk. Minden önkormányzatnak áll a tulajdonában bizonyos számú, bérbe adható önkormányzati lakás, amelyekkel ha jól „gazdálkodnak”, akkor enyhíthetnek a fennálló lakhatási válságon. De ki kaphat önkormányzati lakást? Két példán mutatjuk meg, hogy hogyan kell elképzelni az önkormányzati lakáspályázatokat és mik azok a feltételek, amelyek mentén pályázhatunk.
Kevés az önkormányzati lakás
Azokban az országokban, ahol jól működik a bérlakásrendszer, vannak jó minőségű ingatlanok és magasabb jövedelmű bérlők is. Nálunk jellemzően nem ez a helyzet: önkormányzati lakásokat az esetek nagy többségében szociális alapon (rászorulóként) nagyobb eséllyel igényelhetünk. Mivel a bérlakások száma a rendszerváltás óta jelentősen csökkent, így sok esetben 5-10-szeres a túljelentkezés egy-egy ingatlanra. Ez azt jelenti, hogy az önkormányzatok nem minden nehéz helyzetbe került embernek tudnak segíteni.
Persze nem csak a rászorulóknak lenne szüksége támogatásra: ott vannak a fiatalok, a pályakezdők, akik fizetésük jelentős részét lakbérre költik. Számukra megoldást jelentene, ha az önkormányzat megfizethető albérletet biztosítana számukra, ameddig sikerül elegendő pénzt félretenni saját otthonra. (Vagy elegendő önrészre, hogy hitelt vehessenek fel.)
Mennyibe kerül a bérleti díj?
Az önkormányzati lakás bérleti díját meghatározhatják szociális alapon (ez a legkedvezőbb), költségalapon (a bérleti díj csak a lakásnak a fenntartását fedezi, az önkormányzat számára veszteséges), és piaci alapon is. Az önkormányzati lakás bérleti díját piaci alapon fedező bérlőközönség értelemszerűen a társadalom egy másik rétegéből kerül ki. Az, hogy a lakások ára hogyan változik és a különböző lakástípusokból (összekomfortos, felújításra szorul stb.) hány darab áll rendelkezésre, a szóban forgó önkormányzattól függ. Ezáltal az önkormányzat ajánlatai határozzák meg, hogy milyen típusú társadalmi csoportok tudnak jelentkezni a pályázatokra. Bemutatunk két rendszert, amely érthetőbbé teszi a lakások kiosztásának feltételeit és menetét.
Budapest – VI. kerület
A kerületben lévő üres lakások bérlésére szociális és költségalapú lakásigénylési névjegyzékbe bekerülés révén van lehetőség. Rendelkezésre állnak szociális, költség- és piaci alapú bérlemények, melyeket a helyi közfeladatot ellátó személyek kaphatnak meg. A névjegyzék minden hónapban, frissülve felkerül az önkormányzat honlapjára, egyedi azonosítókkal és pontszámokkal. Értelemszerűen a lista tetején állók, a legtöbb pontszámmal jutnak majd leghamarabb lakáshoz.
A névjegyzékbe kerülés feltételei:
- Terézvárosban a lakásigénylés benyújtása előtt legalább 5 éve bejelentett lakó-, vagy tartózkodási hellyel rendelkezik
- a Terézvárosi Családok Átmeneti Otthonában élő, modellprogramban résztvevő igénylő, aki legalább 1 éve rendelkezik Terézváros közigazgatási területén bejelentett lakó-, vagy tartózkodási hellyel,
- a lakásigénylés benyújtásakor a 18. életévét betöltötte, vagy házasságkötés miatt nagykorúvá vált,
- cselekvőképes,
- magyar állampolgár,
- természetes személy,
- az együttköltözők a lakásigénylés benyújtását megelőző 5 évben nem foglaltak el önkényesen önkormányzati tulajdonában álló lakást
- nem élt vissza az előzetesen bérelt önkormányzati lakásokkal (részletesebben itt)
- az együttköltözők nem szerepelnek több lakásigénylésben
- az együttköltözők vagyoni helyzetük alapján megfelelnek a szociális bérlet feltételeinek: tehát nem rendelkeznek 7.125.000 Ft feletti ingatlannal vagy vagyonnal, nem bérelnek önkormányzati tulajdonú lakást, és az együttköltözők egy főre jutó havi nettó jövedelme nem haladja meg a 85.500 Ft-ot.
- vagy a költségalapú bérlet feltételeinek: ingatlant és vagyont tekintve ugyanaz mint a szociális, itt viszont az együttköltözők egy főre jutó havi nettó jövedelme meghaladja a szociális vetítési alap háromszorosát (85.500,-Ft/fő/hó), de nem haladja meg az ötszörösét (142.500,- Ft/fő/hó)
- piaci alapú bérletre az pályázhat, aki nem esik bele az előző két feltételbe
Az előző havi pályázásról részletesebben itt tájékozódhat. A pályázás állandó, bármikor benyújtható.
Debrecen
Debrecenben a következő bérlakáspályázat kiírására várhatóan 2024 májusában kerül sor. A pályázat részletei a www.civishaz.hu honlapon lesznek elérhetők. Bemutatjuk, hogy a tavalyi évben hogyan nézett ki a pályázat, amely minden bizonnyal idén is hasonló feltételekkel fog indulni.
A tavalyi évben 52 lakás szociális támogatással került meghirdetésre. Ehhez a pályázóknak szociális lakbértámogatásra vonatkozó határozatot kellett benyújtaniuk. Az arra rászoruló bérlők szociális, jövedelmi és vagyoni helyzetük elbírálásával támogatásban részesülhettek. A bérlőt megillető maximális szociális lakbértámogatást az együtt költözők 1 főre jutó nettó jövedelmének és az együtt költözők létszámának figyelembe vételével határozták meg.
Tavaly emellett 39 lakást szociális támogatás nélkül pályáztattak. Erre aki úgy érezte lakbérajánlattal jelentkezhetett. Valószínűleg az idei évben is hasonlóak lesznek az önkormányzati lakásokért folyó pályázatok feltételei.