Nyitólap Maradj egészséges! Élet A legtöbb nyaraló megbánja, ha ezt a 7 gyógyszert nem vitte magával...

A legtöbb nyaraló megbánja, ha ezt a 7 gyógyszert nem vitte magával – így nem lesz rémálom a nyaralás

mi legyen az úti patikában
mi legyen az úti patikában

Mutatjuk, hogy mi legyen az úti patikában, milyen készítmények legyenek nálunk.

Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy milyen esetleges viszontagságokkal és „váratlan” eseményekkel számolhatunk egy nyaralás során, és ezek ellen milyen gyógyszerekkel védekezhetünk.

A nyaralás a pihenés és a feltöltődés idejét jelenti mindenki számára, legyen akár vízparton fürdőzős vagy városnézős profilú. Ennek ellenére előfordulhatnak váratlan egészségügyi problémák, amelyek megzavarhatják az idillt. Éppen ezért ezen helyzetek kiküszöbölésére érdemes előre felkészülni, vagyis:

Mi legyen az úti patikában?

Mi legyen az úti patikában? A receptre felírt gyógyszerek

A legfontosabb, hogy mindig magunkkal vigyük azokat a gyógyszereket, amelyeket egyébként is rendszeresen szedünk. Ez különösen fontos a krónikus betegek számára, akik akár naponta vagy annál is gyakrabban szednek bizonyos gyógyszereket. Ilyen tételek például a vérnyomáscsökkentők, az inzulin cukorbetegek számára, a szívgyógyszerek, a hormongyógyszerek stb. Azonban ezen készítmények mellett számos egyéb gyógyszer is szükséges lehet, hogy elkerüljük a nyaralás alatti kellemetlenségeket.

Apróbb balesetek és sérülésekek esetén mi legyen az úti patikában?

A nyaralás helyszínétől függetlenül az olyan kisebb sérülések, mint a horzsolások, vágások, vagy zúzódások szinte elkerülhetetlenek. Természetesen könnyebb egy hegyi túra alkalmával félrelépni és lehorzsolni a bokánkat, de egy városi séta alkalmával sem lehetetlen, mint ahogy a leégés sem. Érdemes ezért magunkkal vinni sebtapaszokat, kötszereket és fertőtlenítőszert is pl. Betadine-t, esetleg jódérzékenység esetén oktenidint és fenoxietanolt. Továbbá égésre való szert, ha leégnénk a napon, de a megelőzés érdekében mindenképp használjunk naptejet. Hasznos még bekészíteni izomlazító krémet a húzódásokra, valamint magnéziumtablettát izomgörcs esetére.

Rovarcsípések és allergia esetén: antihisztamin tartalmú gyógyszer és Fenistil

Allergiásként semmiképp se felejtsük otthon az arra szedett gyógyszerünk. Az allergiások számára természetesen nélkülözhetetlenek az akár vény nélkül is kapható antihisztamin tartalmú készítmények, amelyek gyorsan enyhítik az olyan allergiás tüneteket, mint a viszketés, a tüsszögés vagy épp a bőrkiütés. Érdemes továbbá orrsprayt és szemcseppet is bepakolni, amelyek segíthetnek az allergiás nátha és kötőhártya-gyulladás kezelésében. Aki hajlamos például anafilaxiás sokkra pl. ételallergia következtében, az mindenképp vigye magával az EpiPenjét is. Emellett rovarcsípések is mindenhol érhetik az embert, így feltétlenül készítsünk be az úti patikánkba rovarriasztó készítményeket és Fenistil gélt is.

Hányinger és utazási betegség esetén: B6 vitamin

Akár repülővel, autóval vagy busszal történő utazás során is előfordulhat hányinger, de igencsak gyakori hosszabb hajóutak alkalmával, és gyermekek esetében. Ezért érdemes bepakolni hányinger elleni tablettákat pl. deadalont vagy B6 vitamint.

Megfázás, fájdalmak és láz esetén: lázcsillapító és gyulladáscsökkentő készítmények

A nyaralás alatt is gyakorta előfordul, hogy megfázunk, lázunk lesz vagy elkezd valamink – pl. a torkunk – fájni. Épp emiatt fontos, hogy legyen nálunk megfelelő lázcsillapító és fájdalomcsillapító gyógyszer, mint pl. egy ibuprofen tartalmú készítmény. Emellett még gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek a paracetamol vagy diclofenac hatóanyagú készítmények, így azokat akár ízületi fájdalmakra is hatékonyan alkalmazhatjuk. Továbbá a torokfertőtlenítő cukorkák vagy spray-k, és az orrcseppek is hasznosak lehetnek a tünetek enyhítésében. A C-vitamin és a kalcium pezsgőtabletta pedig a gyógyulás folyamatát gyorsíthatják.

Hasmenés esetén: széntabletta és probiotikum

Az utazás során gyakori probléma lehet a hasmenés, főleg távoli, egzotikus helyeken, ahol a baktériumflóra nagyon is eltérő lehet. Érdemes magunkkal vinni hasfogókat pl. széntabletta, valamint Smecta port. Továbbá a nyaralás megkezdése előtt akár hetekkel ajánlatos elkezdeni szedni probiotikumokat, hogy bélflóránk ellenállóbb legyen az „idegen anyagokkal” szemben.

Gyerekkel utazom, és nem tudom mi a baja: ezek az applikációk segítenek

A digitális világ is nyújthat segítséget a nyaralásunk alatt, főleg ha a gyerek betegszik meg, és ettől hirtelen bepánikolunk. Korábban már részletesebben írtunk két hasznos applikációról, de itt is bemutatjuk röviden őket.

Gyerekbetegségek felismerése

Mint ahogy arról korábban itt írtunk, a Semmelweis HELP applikáció és webes felület segít azonosítani a gyerekek betegségeit a tünetek alapján. Így ha nem tudjuk eldönteni, hogy mennyire súlyos egy rovarcsípés, egy leégés, vagy éppen egy állati harapás, akkor tanácsot ad, hogy mikor lehet szükséges orvoshoz fordulni vele. Továbbá tartalmazza az észlelt tünetek enyhítésére alkalmazható technikákat is. Fontos, hogy nem mindentudó, és ezáltal nem helyettesítheti a személyes orvos-beteg kapcsolatot, de eszközként szolgálhat annak megítélésében, hogy mikor folyamodjunk további segítséghez.

Vészhelyzeti teendők

A Gyermekmentő Alapítvány applikációja, amelyet szintén érdemes letöltenünk, főképp vészhelyzetekben nyújt hasznos segítséget. Az alkalmazás ugyanis útmutatást ad, hogy mit kell tenni sürgős egészségügyi helyzetekben, mint pl. ájulás, áramütés, lázgörcs, traumás sérülés, újraélesztés, fulladás stb. esetén. Ezek mellett a fentebb említett apphoz hasonlóan figyelmeztet arról, hogy mikor szükséges orvosi segítséget kérni. Így a használatával elkerülhetjük a felesleges pánikot és gyorsan, hatékonyan leszünk képesek reagálni különböző szituációkban.

Kérdésed van? Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, két napon belül segítünk!
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version